top of page

Výber hydrolátu alebo kvetovej vody podľa typu pleti + ako spoznať skutočný hydrolát

Updated: Jan 2, 2023Hydroláty alebo možno u ná skôr známe pod názvom 'kvetové vody' vznikajú v procese parnej destilácie rastlín, plodov či kvetov, kde sa vo vode rozpúšťajú aromatické látky a vzniká tak mliečne sfarbený roztok (francúzsky “lait” - mlieko, “hydro” - voda ), ktorý je bohatý na bioaktívne látky. Niektoré z nich sa nachádzajú aj v esenciálnom oleji, ale určitá časť látok je špecifická len pre hydrolát a v esenciálnom oleji sa nenachádza.

Mnohí poznajú hydroláty či kvetové vody hlavne vďaka ich overeným kozmetickým účinkom — čistia, tonizujú, hydratujú, upokojujú, sú protizápalové alebo protiinfekčné. Pred použitím by ste mali vedieť svoj typ pleti a ideálne aj účel, za akým idete hydrolát používať. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že môžete kvetové vody využívať viacerými spôsobmi, môžete ich používať čisté ako sú, alebo ich zmiešať medzi sebou a vytvoriť tak synergické účinky. Hydroláty sú aj bez konzervantov veľmi stabilné, vydržia podľa druhu od 6 do 24 mesiacov. Ideálne je však skladovať ich v chladničke, pretože tým si zaručíte, že ostanú čerstvé a hlavne funkčné.Aby ste čo najviac zachovali účinky a živostnoť hydrolátu, skladujte ho v chladničke.

Musíme trošku zabrdnúť do chémie, v hydroláte prebiehajú isté pomalé reakcie medzi látkami a 'chémia' hydrolátu sa mení časom. Čiže aj keď sa vám hydrolát zrovna nepokazí, časom stratí svoje účinné látky. Najviac na túto reakciu vplýva teplo, ktoré urýchli reagovanie látok. A to je hlavný dôvod prečo ich skladovať v chladničke.


Pri zmiešaní dvoch alebo viacerých druhov hydrolátov dochádza k narušeniu ich chemickej rovnováhy, čo môže skrátiť ich dobu použitia. Odporúčame takéto zmesy skladovať vždy v chladničke a odlievať si menšie množstvo napríklad do 50-100 ml fľaše a to mať v kúpelni na príručné použitie. Nezabudnite, že miešaním a prelievaním zvyšujete riziko kontaminácie hydrolátu a teda hrozí, že sa tam dostane kvasinka alebo baktéria, ktorá hydrolát znehodnotí. Vždy dezinfikujte všetky nádobky a nástroje alkoholom — ideálny je 65% alkohol.


Kvetové vody alebo hydroláty môžete pridať aj do iných kozmetických produktov, môžete ich primiešať do mydla, sprchového gélu, šampónu, krému, do sér na báze vody a pod. Kreativite sa medze nekladú. S dávkovaním však buďte opatrní len z toho dôvodu, aby upravovaný produkt nestratil konzistenciu alebo iné vlastnosti. Napríklad ak primiešate príliš veľa hydrolátu do šampónu môže sa stať, že bude príliš tekutý, alebo sa môže vyzrážať do vločiek (hydroláty majú kyslé pH a šampón zasa zásadité). Jednoducho ak chcete robiť pokusy, tak najprv len v malom množstve nech nepokazíte veľa materiálu.

Hydroláty podľa typu pleti

Suchá, senzitívna a krehká pleť


Hydroláty pre tento typ pleti predstavujú obzvlášť vhodnú kozmetiku, jemnú zato účinnú. Ideálne je zvoliť si kvetovú vodu s regeneračnými a upokojujúcimi vlastnosťami ako Nevädza, Neroli, Rumanček kamilkový alebo Ruža. Každý sme iný, preto treba skúšať, kým sa dostanete k tomu, čo vám najviac vyhovuje v danej chvíli na daný problém.


Zmiešaná pleť


kvetové vody, ktoré ponúkajú najväčšie upokojujúce a čistiace benefity na tento typ pleti sú Hamamel, Verbena, Neroli alebo Levanduľa. Určite sa oplatí vyskúšať aj Muškát, ktorý vyvažuje a reguluje tvorbu séba, pričom suché miesta zasa hydratuje.


Mastná a problematická pleť


najlepšími hydrolátmi na reguláciu tvorba mazu predchádzaniu zápalov a akné sú Hamamel, Levanduľa, Rozmarín, Eukalyptus, Cyprus, Tea tree, Mäta pieporná. Nebojte sa však použiť aj Kamilku, Muškát či Tymián linalool. Sktočnú silu predstavuje Thymolový chemotyp Tymiánu alebo Saturejka, tu však pozor na kontakt s očami, mohol by štípať. Ani s Ružou nič nepokazíte.


Zrelá pleť


ak chcete dodať najmä hydratáciu a vyživu odporúčame Ružový hydrolát. Iné vhodné sú Nevädza, Neroli či Levanduľa. Pokiaľ chcete pomôcť s inými problémami ako žilky, tam je dobrý zasa Cyprus a Hamamel. Na pigmentové škvrny siahnite po olejoch ako Šípkový, Buriti, Bakuchi a Sladovka hladkoplodá ktoré zjednotia farebný tón pleti.


Bábätká


pre bábätká sú hydroláty úplne bezpečné a ponúkajú skvelú alternatívu k chemickým kozmetickým prípravkom. Na zadoček a problémy spojenými s nosením plienky sú najlepšie Rumanček kamilkový, Ruman rímsky alebo Tymián linalool. Aj Levanduľa je veľmi vhodná.


Deti


na odreté kolienka a malé rany využite hydroláty ako Cist ladanový, Levanduľu, Cyprus, Tymián linalool či Ružu. Neštípu v ranách, dezinfikujú a zastavujú krvácanie (Cist najviac).

Hydroláty podľa typu vlasov


Kvetové vody sa dajú použiť na vlasy minimálne 3 spôsobmi. Môžete ich pridať do šampónu, alebo s nimi opláchnete vlasy po umytí — ich kyslé pH uzatvorí vlas. Posledná možnosť je že ich jednoducho nastriekate do vlasov behom dňa. Kombináciou prístupov nič nepokazíte.

 • Suché a krehké vlasy — najlepšie na tento typ vlasov sú Ruža, Lipa ale Kamilkový hydrolát. Ten posledný je vhodný hlavne na blond vlasy — zosvetluje. Na tmavé vlasy zasa radšej použite Nevädzu.

 • Mastné vlasy — čistiace a adstringentné vlastnosti poskytnú Tymián linalool, Cyprus alebo Rozmarín.

 • Vlasy bez života, nevyživené — revitalizujúce vlasntosti prináša najmä Vavrín pravý, Eukalyptus alebo Šalvia.


Tu však 'kompetencia' kvetových vôd ani zdaleka nekončí. Ak zostaneme len pri kozmetickom využití ponúkajú sa desiatky spôsobov ako hydrolát využiť, vymenujme si aspoň tie najbežnejšie:


 • Tmavé kruhy pod očami a vačky — pomôžu kvetové vody vo forme obkladu ako Slamienka, Cyprus alebo Nevädza.

 • Podráždené oči — či sa už bavíme o alergii alebo o práci pri počítači najlepšie hydroláty na problémy s očami sú Nevädza, Rumaček kamilkový, Ruman rímsky alebo Ruža.

 • Opuchy— od opuchov vám pomôžu Cyprus, Borievka, Nevädza alebo Šalvia muškátová

 • Voda po holení — vymeňte dráždivé vody s alkoholom za hydroláty ako Levanduľa alebo Cist ladanový a k tým komerčným prípravkom sa už nevrátite. Upokoja, zastavia krvácanie, zmierňujú zápaly.

 • Ústna voda— komerčné ústne vody obsahujú alkohol a látky ktoré do úst nepatria a ani do prírody. Vymeňte ich za prírodné hydroláty, ktoré neškodia vám ani prírode. Môžete využiť hydroláty podľa sily a účinku. Na bežné umývanie a vyplachovanie sú dobré Mäta pieporná, alebo Verbena. Ak chcete väčšiu silu, siahnite po Saturejke a Tymiáne s thymolom, Šalvii lekárskej alebo Škorici— tie vám pomôžu aj pri zápaloch ďasien, prípadne pri aftách. Ak by ste hľadali niečo pre deti tak určite Kamilka nesklame, pôsobí protizápalovo a pri tom má veľmi jemnú chuť.

 • Odstraňovanie make upu— na odličovanie sa hodí napríklad Ruman rímsky. Oporúčame skombinovať s mandľovým olejom na lepšie čistenie.

 • Po opaľovaní— upokojenie pokožke dodáte s Levanduľovým hydrolátom a ochladíte ju Mätovým. Odporúčame na ešte mokrú pokožku naniesť Ľubovníkový olej s pár kvapkami Levanduľového esenciálneho oleja, ktorý upokojí aj veľmi spálenú pokožku.

 • Maska na pleť— podľa typu pleti a povahy problému zmiešajte hydrolát napríklad s bentonitovou hlinou a naneste na tvár.

 • Pleseň na nechtoch— najsilnejšími hydrolátmi sú Saturejka, Šalvia a Tymián thymol. Najlepší postup aký môžete zvoliť je nastriekať hydrolát a na mokrú pokožku naniesť zmes zriedených esenciálnych olejov (s antifungálnymi vlastnosťami) v Tamanu oleji.

Ako spoznať kvalitný hydrolát?


Nie je hydrolát ako hydrolát. Opäť treba zvážiť niekoľko faktorov na to aby človek spoznal kvalitnú kvetovú vodu. Máme pre vás dobrú správu nie je to nič ťažké, len treba vedieť, čo si prečítať.

 • 1. Názvoslovie — Hydrolát a Kvetová voda znamenajú prakticky to isté aspoň v našich končinách. Inde sa pod týmito názvami chápu iné produkty. Hydrolát je podľa nás presnejšie označenie a aj častejšie bude označovať skutočný hydrolát — ale nie je to plošné pravidlo, aj my napr. používame názov kvetová voda a to preto, že väčšina ľudí to pozná viac pod týmto názvom. V iných krajinách sa pod názvom kvetová voda predáva produkt ktorý vznikol zmiešaním niekoľkých látok a nepochádza z parnej destilácie.

 • 2. Cena — Ak stojí jeden produkt povedzme 10 EUR za 100 ml a druhý stojí 3 EUR za 200 ml ... tu asi niečo nehraje. Nebude sa jednať o skutočný hydrolát. Na strane druhej zasa extrémne vysoká cena nemusí nutne znamenať kvalitnejší produkt.

 • 3. Najdôležitejšie — Zloženie / INCI— Za predpokladu že výrobca uviedol pravdu tak INCI je jediná časť etikety, kde si môžete overiť či sa jedná o hydrolát a čo produkt obsahuje. Napr. skutočný hydrolát z Ruže bude obsahovať v INCI niečo ako: 'Rosa damascena floral water'. Teraz môže tam byť dopísaný aj nejaký konzervant typu 'Potasium sorbat' alebo 'alcohol'. To je už na vás, či chcete alebo nechcete hydrolát s konzervantom (ja nechcem osobne). Každopádne, zakonzervovaný hydrolát nemôžete používať vnútorne. Na druhej strane ak sa nebude jednať o hydrolát môže zloženie vyzerať asi takto: 'Aqua, Rosa Damascena Extract, 2-bromo-2-nitropropane-1 3-diol' alebo tam bude iný konzervant ako Potasium sorbat alebo alkohol a pod. Ako môžete vidieť bude sa jednať o zmes VODY a EXTRAKTU, ktoré sa zmiešali vo výrobnom procese a teda sa jedná o niečo iné ako hydrolát, ktorý pochádza z parnej destilácie.


Samozrejme ak produkt nemá uvedené zloženie, prípadne ak e-shop nevie deklarovať zloženie produktu, taký produkt nekupujte. Pokiaľ si chcete byť istí kvalitou, neváhajte navštíviť náš eshop s BIO hydrolátmi bez konzervantov.


_


Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka

32 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page