top of page

Špecialisti na citlivú pleť

Citlivá pleť nie je TYP ale STAV pleti. Prečo sa stane pleť ciltivou, ako sa o ňu postarať a dá sa tento stav zvrátiť?



  • Citlivú pokožku ľahko podráždia podnety, ktoré by za normálnych okolností nevyvolali nepríjemné reakcie pokožky

  • Príčiny môžu byť rôzne: suchosť, kožné poruchy a alergie a environmentálne faktory, ale aj psychika či vnútorné faktory

  • Príznaky sú mnohé a zahŕňajú začervenanie, svrbenie, pálenie a štípanie

  • Citlivú pokožku možno zvládnuť hypoalergénnymi produktmi bez vôní a identifikáciou spúšťačov, ktoré stav zhoršujú



Citlivá pokožka sa môže vyskytnúť v dôsledku vnútorných alebo vonkajších faktorov. Dnešná veda tento stav pripisuje genetickej predispozícii, prípadne môže tento stav pokožky nastať po nejakej prekonanej chorobe, alebo medikácii či slabý imunitný systém môžu spôsobiť, že ľudia sú náchylní na tento stav kože. Vonkajšie faktory môžu negatívne ovplyvniť aj kožnú bariéru – vonkajšiu vrstvu pokožky, ktorá udržuje vlhkosť a chráni pred vonkajšími hrozbami.


To, čo sa už väčšinou nespomína ako dôležitý faktor sú psychika, emócie, vnútorné presvedčenia. Pričom celý vedný odbor psychodermatológie hovorí o tom, že až 70% kožných problémov má pôvod v hlave a nikde inde.

Teraz čo si vybrať z tejto širokej plejády môžných spúšťačov? Zrejme bude najrozumnejšie ísť na to vylučovacou metódou.



Čo je to vlastne citlivá pleť?


Citlivosť kože je definovaná výskytom špecifických symptómov, ktoré zahŕňajú pálenie, brnenie, svrbenie, napätie, začervenanie a bolesť v reakcii na podnety, ktoré by za normálnych okolností tieto reakcie nespôsobili. Tieto reakcie sa vyskytnú, keď je kožná bariéra - ochranná vonkajšia epidermálna vrstva - oslabená.


Táto citlivosť môže byť prerušovaná, príde po nejakom spúšťači a potom sa sama vyrieši.

Keď je pokožka narušená, stáva sa podráždenou. Tento stav môže postihnúť akýkoľvek vek a typ pleti, ale nie je dôvodom na vážne obavy.


Ak ste v dobrom zdravotnom stave a máte podozrenie, že vaša citlivosť je výsledkom environmentálnych faktorov, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zníženie citlivosti pokožky. Môžete identifikovať a vyhnúť sa spúšťačom a vytvoriť si režim starostlivosti o pleť, ktorý vynechá dráždivé látky a obsahuje upokojujúce zložky.



Čo spôsobuje citlivosť pokožky?


Citlivá pokožka je primárne spôsobená dvoma faktormi: hyperaktívnym imunitným systémom alebo slabou funkciou kožnej bariéry. Zatiaľ čo abnormálne reaktívny imunitný systém môže byť spôsobený genetikou alebo psychikou, vonkajšie faktory sú často zodpovedné za poškodenie prirodzenej bariéry pokožky.


Kožná bariéra obsahuje lipidy alebo oleje, ktoré udržujú pokožku pružnú a zohráva dôležitú úlohu pri ochrane pred škodlivými environmentálnymi hrozbami. Táto bariéra je oslabená, keď je týchto prírodných olejov príliš málo, alebo keď je pokožka dehydratovaná. To následne spôsobuje, že pokožka je náchylná na baktérie, reaguje na množstvo dráždivých látok, ako sú alergény, vône alebo reaguje neprimerane na vystavenie teplu alebo chladu.



Kontaktná dermatitída


Kontaktná dermatitída je ďalšou príčinou citlivej pokožky a patrí do dvoch kategórií.


1 - Alergická kontaktná dermatitída - Alergická kontaktná dermatitída je spôsobená buď kontaktom s dráždivou látkou alebo reakciou v dôsledku alergie. Niektoré bežné alergény sú:


  • latex

  • poniklované šperky

  • parfumy alebo pridaná vôňa do produktov starostlivosti o pleť

  • niektoré syntetické ale i prírodné zložky kozmetických produktov

  • brečtan

  • a iné


Symptómy zahŕňajú mierny opuch, napätie kože, praskanie, pľuzgiere a vredy. Zvyčajne sú príznaky obmedzené na oblasť, ktorá bola v priamom kontakte s dráždivou látkou.


2 - Dráždivá kontaktná dermatitída - Ľudia, ktorí si často umývajú ruky, ako napríklad zdravotníci alebo pracovníci v kuchyni, môžu tento stav rozvinúť z nadmerného vystavenia vode a umývacích prostriedkov. Príznaky sa pohybujú od miernych až po závažné a zahŕňajú suchosť, podráždenie, svrbenie a v závažných prípadoch praskanie a krvácanie.



Enviromentálne faktory


Určité typy prostredia môžu zvýšiť citlivosť pokožky. Počas zimy môže zohriaty vzduch vo vašom dome (a nízka vlhkosť) spôsobiť zmätok pokožke. Nadmerné vystavovanie sa vetru, studenému vzduchu, slnečnému žiareniu a znečisteniu môže tiež poškodiť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.



Genetika


Etnická príslušnosť tiež súvisí s citlivosťou kože, napríklad ázijské národy vykazujú zvýšené reakcie na určité chemikálie.


Iní ľudia sú náchylní na citlivú pokožku, ak sa narodili s nadmerne aktívnym imunitným systémom. Tento systém slúži na ochranu tela pred rôznymi chorobami alebo zraneniami a môže reagovať agresívne, aby neutralizoval škodlivé patogény či chemikálie. Keď však imunitný systém prehnane reaguje na neškodné patogény a drobné poranenia, koža začne svrbieť alebo sa zapáli.


Niektoré choroby môžu navyše spôsobiť, že imunitný systém bude reagovať ako ochranná reakcia, čo vedie k citlivosti a zápalu. Taktiež rôzne lieky môžu zvýšiť citlivosť pokožky a tá začne prehnane reagovať na určité látky, na ktoré pred tým nereagovala.



Nadmerné používanie produktov starostlivosti o pleť


Ak príliš často používate zložky ako kyselina salicylová, benzoylperoxid, AHA, BHA kyseliny alebo peelingy, vaša kožná bariéra sa môže oslabiť, čo spôsobí vysušenie a podráždenie.



Citlivá pokožka sa však môže prejaviť aj nadmerným používaním produktov. Odličovač, tonikum, krém, sérum, a pod. niekoľkokrát denne znamená, že vaša pokožka môže prichádzať do kontaktu s desiatkami možných alergénov alebo škodlivých látok, ktoré časom nezvláda a ozve sa v podobe citlivej pokožky.


Poruchy kože


Citlivá pokožka môže byť tiež dôsledkom viacerých kožných porúch.


  • Ekzém alebo atopická dermatitída je stav, ktorý spôsobuje drsné, zapálené miesta na koži a pľuzgiere. Niekedy je to reakcia na špecifickú dráždivú látku, ale často nemá žiadnu rozpoznateľnú príčinu.

  • Rosacea je chronické kožné ochorenie charakterizované začervenaním tváre, štípaním a viditeľnými krvnými cievami. Zatiaľ čo príčiny rosacey nie sú dobre známe, predpokladá sa, že ju spúšťajú genetické a environmentálne faktory.



Suchosť pokožky


Existuje mnoho príčin suchej pokožky. Môže to byť spôsobené nedostatočnou hydratáciou, následkom horúceho alebo suchého počasia, alebo zlým režimom starostlivosti o pleť.


Pokožka sa tiež vysušuje, ak neprodukuje sébum. Svoju pokožku môžete zbaviť jej prirodzenej ochrannej vrstvy veľmi ľahko - častým umývaním, nevhodným odličovačom alebo použitím horúcej vody alebo drsných mydiel, či drsného uteráka.


Keď pokožke chýba hydratácia a prírodné oleje, narúša to kožnú bariéru: pokožka sa stáva citlivejšou na vonkajšie dráždivé látky a nie je schopná zabrániť odparovaniu vlhkosti z pokožky. Výsledkom je pokožka, ktorá pôsobí sucho a podráždene.






Ako zistím, že mám citlivú pleť?


Citlivá pokožka sa dá identifikovať podľa niekoľkých kľúčových charakteristík, ktoré sa vyskytujú v dôsledku narušenej kožnej bariéry. Týchto šesť symptómov môže byť prerušovaných a môžu sa líšiť v závažnosti, pričom sú dobrým vodítkom k zisteniu, či má človek citlivú pokožku:


1 - Suchá alebo svrbiaca pokožka

Suchá a svrbiaca pokožka je silným znakom narušenej bariéry. Tieto príznaky sú zvyčajne prítomné spolu so zápalom.


2 - Časté začervenanie

Začervenanie sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov, ale ak zistíte, že vaša pokožka ľahko reaguje na rôzne podnety a vytvára červené škvrny či mapy, môže to byť spôsobené fyzickou reakciou na spúšťače alebo dráždivé látky. Tento typ sčervenania môže byť tiež príznakom rosacey (ranné štádium), chronického kožného ochorenia, ktoré sekundárne spôsobuje citlivosť kože.


3 - Pálenie, brnenie, pokožka je citlivá aj na dotyk

Pokožka a pleť môžu reagovať na rôzne faktory rôzne. Častým príznakom citlivej pokožky sú pálenie, brnenie a precitlivelosť pokožky na dotyk. Tieto symptómy môžu byť prítomné stále alebo výkyvyvo, pričom sa môžu zlepšiť alebo zhoršiť v závislosti od toho, ako sa o pokožku ďalej staráte a aké produkty používate.


4 - Pľuzgiere

U ľudí s citlivou pokožkou je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť alergickými reakciami. Jedným príkladom sú aj pľuzgiere (červené, zapálené a bolestivé lézie obsahujúce číru tekutinu), ktoré sú výsledkom trenia, podráždenia alebo alergickej kontaktnej dermatitídy.


5 - Hrboľatá alebo šupinatá koža

V pokročilejších štádiách podráždenia sa na citlivej pokožke môžu vytvárať malé hrbolčeky, z ktorých uniká tekutina.


6 - Popraskaná koža

Citlivá pokožka, ktorá má tendenciu byť suchá, sa môže zhoršiť a viesť k popraskaniu pokožky. To platí najmä vtedy, ak sa nerieši suchá pokožka, a nechá sa tento stav bez povšimnutia. V závažných prípadoch môžete zaznamenať krvácanie, podráždenie a opuch.


7 - Odfarbené škvrny

Na koži sa môžu objaviť červené škvrny, ale môžu mať aj hnedú alebo sivú farbu. Významné zmeny v tóne pleti sú zriedkavé, ale u ľudí s veľmi citlivou pokožkou – vrátane tých s ekzémom – sa môžu vyskytnúť v dôsledku chronickej citlivosti a podráždenia.




Ako sa postarať o citlivú pleť?


Citlivosť kože sa líši v stupni. Pre niektorých je to chronický stav; u iných to závisí od konkrétnych spúšťačov.


Pri chronických ochoreniach je dôležité vybrať si produkty alebo liečbu, ktorá sa môže používať dlhodobo na zmiernenie symptómov. Produkty by sa mali používať dôsledne, minimálne osem týždňov, aby sa dosiahli výrazné výsledky. V neposlednom rade však treba nazrieť aj do svojho vnútra, do svojej psychiky, či sa neodohralo v minulosti niečo, s čím by mohla súvisieť citlivá pleť.



Pre ostatných je identifikácia špecifických spúšťačov a zníženie expozície kľúčovým preventívnym opatrením. Zatiaľ čo tento druh citlivosti zvyčajne zmizne po dlhšom oddelení od spúšťača.



Odlíčenie a očista citlivej pokožky


Mnoho čistiacich prostriedkov obsahuje zložky, ktoré sú príliš drsné pre citlivú pokožku, nadmerne zmývajú sébum, narúšajú pH a mikrobióm pokožky. S ohľadom na to sa vyhýbajte čistiacim prostriedkom obsahujúcim:


  • Alfa-hydroxy kyseliny (AHA)

  • Beta-hydroxy kyseliny (BHA)

  • Alkohol

  • laurylsulfát sodný SLS alebo SLES

  • ostatné sulfidové tenzidy

  • peelingové produkty


Namiesto toho si vyberte čistiaci prostriedok s pH blízkym pokožke a mikrobiómu (okolo 5) obsahujúci zložky, ktoré preukázateľne pomáhajú pokožke udržať vlhkosť. Čistiace oleje a mlieka môžu byť viac hydratačné ako gély alebo bežné vody na tvár a teda aj oveľa vhodnejšie pre citlivú pleť.



Hydratácia pre citlivú pokožku


Niektoré zložky v zvlhčovacích produktoch sú potenciálnymi spúšťačmi pre citlivú pokožku. Pri výbere hydratačného produktu sa vyhnite dráždivým zložkám ako napr.:


  • Alkohol

  • Farbivá (väčšinou v skratke ako CI a číslo)

  • Vôňa (parfum)

  • Kyselina glykolová

  • Kyselina mliečna

  • Niektoré naturálne a syntetické konzervačné látky

  • Kyselina salicylová

  • Sulfáty (SLS, SLES)


Hľadajte produkty obsahujúce niektoré z nasledujúcich upokojujúcich, hydratačných zložiek:


  • Aloe vera

  • Ceramidy

  • Peptidy

  • Koloidné ovsené vločky (pozor, nemusí sadnúť každému)

  • Kyselina hyalurónová

  • Hyaluronát sodný


Ceramidy a peptidy môžu opraviť bariérovú funkciu pokožky, zatiaľ čo kyselina hyalurónová, hyaluronát sodný a aloe vera zlepšujú schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť. V prírode existuje veľa látok, ktoré vedia pomáhať udržať vlhkosť pokožke.



Citlivá pleť so sklonom k ​​akné


Citlivá pleť, ktorá je náchylná na vyrážky, môže byť náročná na liečbu, pretože mnohé produkty určené na liečbu akné obsahujú zložky, ktoré sú pre citlivú pleť príliš "drsné" a môžu byť spúšťačom nežiaducej reakcie.


Namiesto vysušujúcich mydiel proti akné a čistiacich produktov na tvár si vyberte jemný čistiaci prostriedok bez vône, po ktorom nasleduje upokojujúci toner bez alkoholu, aby sa vyrovnalo pH pokožky. Pri výbere hydratačného krému alebo séra sa vyhnite zložkám ako retinol, niacinamid alebo kyselina salicylová, ktorá je bežnou zložkou v produktoch proti akné.


Typické produkty pre akné – ako je benzoylperoxid a kyselina salicylová – rozkladajú nečistoty, ktoré upchávajú póry a odlupujú odumreté kožné bunky. Tie môžu byť prospešné, ale iba ak sú v rámci jemných receptúr a bez vône. Použite lokálne bodové ošetrenie na dodanie aktívnych zložiek do oblastí, ktoré ich najviac potrebujú a neaplikujte ich na celú pleť aby ste znížili expoxíciu týmito látkami.




Ako si vybrať produkty pre citlivú pleť?


Pri výbere produktov starostlivosti o pleť majú receptúry obsahujúce menej zložiek nižšie riziko podráždenia pokožky - čím menej zložiek v produkty, tým lepšie. Kratší zoznam zložiek tiež uľahčuje určenie potenciálnych spúšťačov, pokiaľ by sa dostavila nejaká reakcia.


Reaktívna pokožka nemusí byť len na tvári, môže sa objaviť kdekoľvek na tele a zároveň reakcie na pleti môže súvisieť aj s inou časťou tela. Preto je vhodné pri citlivej pleti zamerať pozornosť aj na iné výrobke, s ktorými naše telo prichádza do kontaktu.


Deodoranty

Rozhodnite sa pre hypoalergénne deodoranty bez parfumácie, aby ste predišli začervenaniu a svrbeniu podpazušia. Keďže hliník vo väčšine značiek dezodorantov je spúšťačom pre niektorých ľudí s citlivou pokožkou, zvážte aj produkt bez hliníka. Existujú deodoranty aj na báze striebra a sú vhodnejšie - a nie len pre tých s citlivou pokožkou.


Čistiace prostriedky

Ak máte citlivú pokožku, vôňa a farbivo v bežných pracích prostriedkoch môže spôsobiť nežiaduce reakcie, ako je svrbenie, začervenanie a vysušenie celého tela. Vyberte si hypoalergénny produkt bez vôní a farbív, aby ste sa vyhli potenciálnym dráždidlám.


Umývanie tváre a tela

Rozhodnite sa pre umývanie tváre a tela špeciálnymi produktami navrhnutými pre citlivú pokožku. Tieto produkty by mali byť označené ako bez parfumácie, hypoalergénne, špeciálne určené na tento stav pleti a nekomedogénne, čo znamená, že neupchávajú póry.


Makeup

Hľadajte hypoalergénne líčidlá bez parfumácie. Základy na báze minerálov sa považujú za najbezpečnejšie pre citlivú pokožku, pretože sú formulované bez parabénov, plnív a spojív, ktoré bežne spôsobujú kožné reakcie.


Opaľovacie krémy

Mnoho ľudí s citlivou pokožkou sa ľahko spáli, pretože suchá, poškodená pokožka je náchylnejšia na škodlivé účinky ultrafialového (UV) žiarenia.


Vyberte si širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším na každodenné použitie a aplikujte ho často, aby bola vaša pokožka chránená. Niektorí ľudia sú citliví na oxid zinočnatý, bežnú zložku opaľovacích krémov založených na minerálnom filtri, takže nové produkty najskôr otestujte na malej ploche pokožky.






Ako otestovať citlivú kožnú reakciu?


Pred použitím akéhokoľvek nového produktu starostlivosti o pleť vykonajte tzv. náplasťový test na určenie reakcie.


Naneste produkt podľa pokynov na malú oblasť pokožky na predlaktí (lakťová jamka) a počkajte 24 hodín. Pre dôkladnejší test opakujte aplikáciu každých 24 hodín v priebehu troch dní. Ak nezaznamenáte žiadnu reakciu, považujte výrobok za pre vás bezpečný.




Čo robiť a čo nerobiť pri citlivej pleti a pokožke?


Zahrňte do svojej rutiny niekoľko dobrých návykov, ktoré vám pomôžu zvládnuť citlivosť pokožky.


  • Pri holení používajte krém alebo gél na holenie, aby ste predišli prezaniu žiletkou

  • Používajte produkty určené pre citlivú pokožku

  • Neužívajte dlhé horúce sprchy; nadmerné vystavenie horúcej vode môže zhoršiť suchosť pokožky - ani pleť nikdy neumývajte v horúcej vode

  • Po sprchovaní si pokožku nedrhnite uterákom; trenie môže spôsobiť podráždenie, len zľahka osušku prikladajte - tiež skúste vymeniť staré drsné osušky za oveľa mäkšie bambusové froté.



Zhrnutie


Citlivá pokožka a symptómy môžu kolísať v závislosti od zdravia vašej kožnej bariéry. Niekedy je citlivosť spôsobená vnútornými faktormi ako genetika a psychika, inokedy je spojená s vonkajšími vplyvmi, ktoré negatívne ovplyvňujú bariéru a zanechávajú pokožku zraniteľnú.


Keď je bariéra pokožky oslabená, pokožka je ľahko podráždená mnohými faktormi vrátane produktov starostlivosti o pleť alebo v závislosti na vonkajšom prostredí – čo sú faktory, ktoré normálne nespôsobujú kožné reakcie. Medzi príznaky citlivej pokožky patrí začervenanie, svrbenie a pálenie. V závažných prípadoch, často v dôsledku kontaktnej dermatitídy, môže dôjsť k popraskaniu kože, pľuzgierom, bolesti a zmene farby kože.


Citlivú pokožku možno zmierniť výberom hypoalergénnych produktov bez parfumácie a produktov špeciálne určených na tento stav pleti. Identifikáciou a odstránením známych dráždivých látok môžete znížiť závažnosť a frekvenciu príznakov.


Ak máte problémy so starostlivosťou o svoju citlivú pokožku alebo ak máte náhly nástup citlivosti pokožky, je ideálne poraďiť sa s lekárom alebo dermatológom. Pokiaľ však dostanete kortikoidné produkty, s nimi prosíme veľmi opatrne, pri dlhodobom používaní vám spravia medvediu službu.



M.H.


__


zdroje:


  • Eckhart, Leopold & Zeeuwen, Patrick. (2018). The skin barrier: Epidermis versus environment. Experimental Dermatology. 27. doi:10.1111/exd.13731

  • Duarte I, et al. Sensitive skin: review of an ascending concept. An Bras Dermatol. 2017 Jul-Aug;92(4):521-525. doi:10.1590/abd1806-4841.201756111

  • Rawlings AV. Ethnic skin types: are there differences in skin structure and function? Int J Cosmet Sci. 2006 Apr;28(2):79-93. doi:10.1111/j.1467-2494.2006.00302.x

  • WHO Guidelines on Hand Hygiene in Health Care: First Global Patient Safety Challenge Clean Care Is Safer Care. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK144008/

  • Arif T. (2015). Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 8, 455–461. doi:10.2147/CCID.S84765

  • Berardesca, E., Farage, M., & Maibach, H. (2012). Sensitive skin: an overview. International Journal of Cosmetic Science, 35(1), 2–8. https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2012.00754.x

  • Buddenkotte, J., & Steinhoff, M. (2018). Recent advances in understanding and managing rosacea. F1000Research, 7, 1885. https://doi.org/10.12688/f1000research.16537.1

  • Catherine Mack Correa, M., & Nebus, J. (2012). Management of patients with atopic dermatitis: the role of emollient therapy. Dermatology research and practice, 2012, 836931. doi:10.1155/2012/836931

  • Kuritzky, L. A., & Beecker, J. (2015). Sunscreens. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l’Association medicale canadienne, 187(13), E419. doi:10.1503/cmaj.150258

  • Misery, L., Ständer, S., Szepietowski, J., Reich, A., Wallengren, J., Evers, A., Takamori, K., Brenaut, E., Gall-Ianotto, C., Fluhr, J., Berardesca, E. and Weisshaar, E. (2017). Definition of Sensitive Skin: An Expert Position Paper from the Special Interest Group on Sensitive Skin of the International Forum for the Study of Itch. Acta Dermato Venereologica, 97(1), pp.4-6. doi:10.2340/00015555-2397

  • Pavicic T, Gauglitz GG, Lersch P, Schwach-Abdellaoui K, Malle B, Korting HC, Farwick M. Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment. J Drugs Dermatol. 2011 Sep;10(9):990-1000. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22052267

  • Sohn, A., Frankel, A., Patel, R. V., & Goldenberg, G. (2011). Eczema. Mount Sinai Journal of Medicine: A Journal of Translational and Personalized Medicine, 78(5), 730–739. https://doi.org/10.1002/msj.20289

  • Spada, F., Barnes, T. M., & Greive, K. A. (2018). Skin hydration is significantly increased by a cream formulated to mimic the skin’s own natural moisturizing systems. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 11, 491–497. doi:10.2147/CCID.S177697



6 views

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page