top of page

Santalové drevo esenciálny olej: účinky, benefity, použitie a vedecké štúdie

Updated: Jan 2, 2023Santalové drevo ľudia využívajú minimálne 3000 rokov, je spomínané už v Nirukte, čo je výklad k Védam, zhruba 500 rokov pred Kristom. Odkazy na santalové uhlie, pastu a ich využitie v starostlivosti o telo siahajú ešte ďalej do minulosti. V Dhanvantari Nighantu, čo je Sanskritská 'materia medica' sa Santalové drevo opisje ako: 'Ničí žlč, jed, smäd, horúčku a červy, je ťažký a robí telo štíhlym. Candana je sladká aj horká, a najchladnejšia.' (Candana = santalové drevo). Už okolo roku 100 n.l. boli známe v Ajurvéde veľmi dobré účinky na pokožku.
Starí Egypťania si toto drahé drevo nechali dovážať a používali ho na medicínske, balzamovacie a rituálne účely - pálili ho v chrámoch pri uctievaní bohov. Budhisti používali Santalové drevo ako medicínu proti depresii, úzkosti a nespavosti a v Tibete zasa mnísi na koncentráciu mysle. Esenciálny olej je známy asi posledných 200 rokov a v 19. stor. využíval sa na liečbu pohlavných chorôb, neskôr po ňom vzrástol dopyt v parfumárskom priemysle, čo sa z veľkej časti podpísalo pod extrémnu ťažku, ktorá má dnes za následok takmer vymiznutie druhu Santalum album.

Vo väčšine krajín je už chránený a ťažiť sa nesmie pod hrozbou obrovských pokút a iných sankcií. Vďaka tomuto faktu sa ku skutočnému esenciálnemu oleju zo S. album dostane len málokto. Väčšinou sú dnes na trhu falošné oleje z druhov ako Amyris balsamifera, Osyris lancelota a O. speciosa, Brachyleana hutchinsi alebo Erythroxylum monogynum, ktoré sa používajú ako lacná náhrada a neobsahujú kľúčové chemické komponenty. Spoznáte ich ľahko podľa nízkej ceny. Okrem Santalum album sú aj iné druhy santalového dreva, S. spicatum (asi najdostupnejšie), S. paniculatum, S. lanceolatum a S. austrocaledonicum. Santalové drevo je cenené najmä vďaka látke santalol, ktorého najviac obsahuje práve druh S.album(41-55%), hneď za ním má najvyšší obsah spomínanej látky S. austrocaledonicum (40-50%), po ňom s odstupom S.paniculatum (33%) a S. spicatum (okolo 20%).

Ešte kým prejdeme k účinkom rád by som spomenul, že situácia v dostupnosti hlavne pre S. austrocaledonicum sa zlepšuje. Spomenuli by sme udržateľné plantáže v Quintise na severe Austrálie o rozlohe 12,000 ha. Na týchto plantážach potrebujú stromy 'len' 15-20 rokov k tomu aby mohli byť vyťažené na esenciálny olej, pre porovnanie tie v divokej prírode potrebujú 50-60 rokov. Iné udržateľné plantáže sa nachádzajú aj v Novej kaledónii, odkiaľ pochádza aj náš esenciálny olej zo santalového dreva, alebo Vanuatu. Ale venujme sa tomu, čo vás zrejme zaujíma najviac a to sú liečivé účinky - pripravil som si pre vás veľký rešerš odbornej literatúry, článkov a výskumu.


Psychické a emocionálne účinky santalového oleja

Psychicky pôsobí veľmi zaujímavo, na jednej strane upokojuje myseľ, je sedatívny a tonizuje nervový systém, na strane druhej zvyšuje pozornosť, mentálny výkon, či dokonca pamäť a zlepšuje sústredenie. Zlepšuje sebauvedomenie a navodzuje pocit relaxácie (Heuberger et al 2006). V ajurvédskej medicíne sa používa pri mnohých duševných chorobách. Využite tieto jeho účinky pri strese, napätí, nepokoji, úzkosti, alebo keď sa chcete dostať ľahšie do stavu meditácie, či hlbokej relaxácie.

Psychodermatológia

Všetko so všetkým súvisí i psychika a zdravie pokožky sú prepojené mnohými cestami. Čuchové receptory sa našli v mnohých tkanivách našeho tela, napríklad aj v pokožke. Určité štúdie ukazujú, že myseľ a pokožka majú veľmi komplexný vzťah (Brazzini et al 2003, Jafferany 2007), preložené do ľudskej reči inhalácia sedatívnych vôní ako ruža, valeriána alebo santalové drevo zlepšuje ochrannú funkciu pokožky a má liečivý efekt na ekzematickú pokožku. Nesedatívne vône tento efekt nevykazovali (Denda et al 2000, Fukada et al 2011, Hariya et al 2002).

Santalové drevo vykazuje veľmi dobré sedatívne a upokojujúce vlastnosti (Mojay 1996, Tisserand 1988). Tieto vlastnosti potvrdzuje niekoľko štúdií, napríklad pri pokuse s 12 rôznymi sedatívnymi esenciálnymi olejmi vyšiel EO santalové drevo ako najefektívnejší. Test na vzorke 220 subjektov ukázal že elektro-dermálna aktivita bola po inhalácii najnižšia práve pri tomto oleji (Steiner 1997 p 200-217).

Spánok, upokojenie a santalový olej

V kontrolovanej štúdii na 29 pacientov, ktorí brali benzodiazepin (liek na spanie) bolo preukázané že 26 z nich vedeli znížiť dávku tohto lieku alebo liek úplne vypustiť s pomocou inhalácie zmesi vôní, ktorá pozostávala z olejov santalové drevo (35%), borievka (12%), ruža (8%) a kosatec (6%) (Komori et al 2006b).

Pilotná štúdia paliatívnej starostlivosti ukázala, že masáž 1% santalovým olejom alebo jeho inhalácia redukovala pocit úzkosti v porovnaní s masážou len s nosným olejom (Kyle 2006). Iná zasa, že santalový olej použitý ako parfum počas dňa upokojoval osoby trpiace úzkosťou a pocitom zahltenia, dokonca u niektorých navodzoval až pocit pohody (Sheen & Stevens 2001). Pokiaľ je esenciálny olej santalové drevo absorbovaný cez pokožku vykazuje upokojujúci účinok, redukuje krvný tlak a srdečný pulz (Hongratanaworakit et al 2004).

Najviac aktívnymi komponentami sú alfa a beta santalol, ktoré fungujú ako silný antagonista dopamínového a serotonínového receptoru, čo má za následok antipsychotický a vyrovnávajúci efekt (Okugawa et al 1995), pričom táto zložka pôsobí významne proti bolesti (Okugawa et al 2000).


Santalový olej na zápaly, ekzém, psoriázu

Terapeutická hodnota esenciálneho oleja zo Santalového dreva spočíva minimálne v trojakom účinku - je silne protizápalový, antimikrobiálny a pôsobí ako antioxidant. Tiež potláča hyper-proliferáciu keratinocytov, čo je problém pri ekzémoch a psoriáze. Jeho neobyčajná protizápalová sila funguje na 80% všetkých cytokínov a chemokínov produkovaných kožnými fibroblastami, a propo chemokíny sú kľúčové zložky mnohých patofyziologických procesov, nie len zápalov pokožky (Sharma et al., 2014).

Na obrázku nižšie sú vidieť výsledky liečby santalovým drevom a koloidnými vločkami (0,1%). Štúdia bola vykonaná na 22 deťoch, z čoho 90% vykázalo zlepšenie už po 1 týždni používania (Browning et al., 2017).Pediatrický ekzém pred a po liečbe 2 mesiace. Browning et al., 2017


Rádioterapia a ochrana pokožky so santalovým olejom

Tiež významne pomáha pacientom pri ožarovaní (rádioterapii) kedy pokožka, dostáva riadne zabrať a zápaly a podráždenia sú veľmi časté. Štúdia ukázala (De Sanctis et al., 2014, Palatty et al., 2014, Rao et al., 2017) že kombinácia krému s obsahom kurkumy a santalového oleja (len 0,5% koncentrácia) významne potlačila negatívne rakcie pokožky na ožarovanie. Pričom ide zrejme o kombináciu dvoch mechanizmov a to protizápalový (Santal) a antioxidačný (Kurkuma).


Molusky a bradavice miznú so santalovým olejom

Pediatrické štúdie ukázali, že santolové drevo vďaka antivirotickým vlastnostiam pôsobí aj proti moluskám. ktoré spôsobujú vírusu Molluscum contagiosum a postihujú predovšetkým deti. Rovnako vykazoval aktivitu a hojivý účinok proti bežným bradaviciam (Verruca vulgaris) (Haque 1999).

Hojivé účinky santalového oleja

Fascinujúca štúdia z roku 2016 ukazuje ako čuchový receptor nájdený v keratinocytoch pod názvom OR2AT4 môže pozitívne pôsobiť na proliferáciu a migráciu buniek a tým urýchliť hojenie rán (Busse et al 2014, Denda 2014). V následnom výskume tohto efektu preukázal santalový olej aktiváciu epiteliálno-mezenchýmového procesu, ktorý nastáva pri hojení rán (Matsumura et al 2016).


Kožné infekcie a antimikrobiálne účinky santalového oleja

Santalové drevo vykazuje účinky proti mnohým baktériám, hubám, plesniam- viď orbázok nižšie. V teste proti kandide (Candida albicans) sa porovnávali účinky 24 rôznych esenciálnych olejov vrátane aj takých 'zabijakov' ako Oregano, Citrónová tráva či Klinček. Najlepší výsledok , prekvapivo vykázal EO Santalové drevo (Hammer, 1998). Okrem toho funguje veľmi dobre aj proti aktivite herpesových vírusom HPV-1 a HPV-2 (Benencia and Courrèges, 1999).
Mikróby, na ktoré vykazuje santalový olej účinok. Moy and Levenson, 2017.


Akné a santalový olej

Niekoľko štúdií a testov ukázalo, že santalové drevo veľmi dobre pôsobí proti akné, hlavne vďaka antimikrobiálnym a protizápalovým účinkom. Inhibuje Staphylococcus epidermidis and Propionibacterium acnes, ktoré sa množia v kožných léziách.

Potláča zápalovú reakciu na Propionibacterium acnes (baktéria spájaná s akné), znižuje inerleukíny a zápalový enzým pri psoriáze a to významne (Itoi-Ochi et al., 2016). V tomto smere je ešte viac efektívny ako náš Rumaček kamilkový (Baylac and Racine, 2003). Kombinácia oleja zo Santalového dreva (2%) a kyseliny salicylovej (0,5%) sa ukázali ako veľmi dobrá kombinácia, kedy až 90% participantov štúdie potvrdilo výrazné zlepšenie akné (Moy et al., 2012).
Na obrázku stav akné po 8 týždňoch liečby zmesou 0,5% kyseliny salicilovej a 2% oleja Santalové drevo. © Santalis Pharmaceuticals Inc.Rakovina pokožky a santalový olej


Má sa za to, že 90% všetkých druhov rakoviny kože má na svedomí UV žiarenia. V mnohých publikáciách a štúdiách alfa-santalol (zložka EO santalové drevo) vykazuje veľmi významné protirakovinové pôsobenie pri rôznych typoch rakoviny kože, dokonca aj pri agresívnych melanómoch. Dnes máme pomerne veľa štúdií kedy zložky santalového oleja, hlavne alfa-santalol a beta-santalol, ukazujú, že pôsobia proti rakovine pokožky spôsobenej ako UV žiarením, tak rôznymi chemikáliami (Kaur et al., 2005; Zhang et al., 2010, Santha and Dwivedi, 2013, Arasada and Bommareddy, 2008; Bommareddy et al., 2007; Chilampalli et al., 2013; Dwivedi et al., 2006). Pôsobia proti melanómom aj iným nádorom už v koncentrácii 5-10% bez vedľajších kožných reakcií. To dokazuje aj to, že santalový olej je veľmi dobre znášaný. Tip: pridajte santalový esenciálny olej do prírodného krému na opaľovanie, alebo zmiešajte ho s inými olejmi ako karanja, malinový či mrkvový olej a spravte si vlastný olej na opaľovanie, či po opaľovaní.


Onkologické ochorenia a santalový olej

Pre iné onkologické ochorenia je olej zo santalového dreva vo výskume, ale už teraz vykazuje sľubné výsledky pri rakovine močového mechúra, hrubého čreva, rakoviny prsníka, rakoviny pečene, prostaty či ústnej dutiny, dokonca pri leukémii (Bommareddy et al., 2012, 2015; Dozmorov et al., 2014; Lee et al., 2015; Matsuo et al., 2014; Mitoshi et al., 2012; Ortiz et al., 2016; Santha et al., 2013; Saraswati et al., 2013a, 2013b). Transdermálne vykazuje veľmi dobrú absorbciu a pri pokusoch veľmi významne redukoval výskyt nádorov.


Neuroprotektívne vlastnosti santalového oleja

Jeho stimulačné účinky na pamäť a neuroprotektívne vlastnosti ho dobre predurčujú na použitie pri Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe a iných neurodegeneratívnych poruchách. V štúdii boli odhalených niekoľko mechanizmov, hlavné zložky santalového oleja dobre pôsobili proti niekoľkým enzýmom a proteiínom, ktoré spôsobujú neurotoxický efekt na mozgové bunky. Santalový olej vykazovl zníženie patalogických nálezov a zlepšenie mnohých fyziologických funkcií pri Parkinsonovej chorobe - a to najmä vďaka antioxidačným a geroprotektívnym vlastnostiam (Mohankumar et al., 2018). Výskum v tomto smere ďalej pokračuje.


Záver

Toto sú len niektoré z doteraz známych a dokázaných účinkov. Výskum prebieha ďalej a čas a veda nám určite v budúcnosti ponúknu aj ďalšie mechanizmy pôsobenia esenciálneho oleja zo santalového dreva. Ale aj keby sa tak nestalo, myslím, že už dnes nám tento olej ponúka viac ako dosť skvelých účinkov, nemyslíte? - Zdroje: - Arasada B and Bommareddy A. (2008). Effects of santalol on proapoptotic caspases and p53 expression in UVB irradiated mouse skin. Anticancer Research. 28, p129-132. - Baylac S and Racine P. (2003). Inhibition of 5-lipoxygenase by essential oils and other natural fragment extracts. International Journal of Aromatherapy. 13 (2-3), p138-142. - Benencia F and Courrèges M C. (1999). Antiviral activity of sandalwood oil against herpes simplex viruses-1 and -2. Phytomedicine. 6 (2), p119-123. - Brazzini, B., Ghersetich, I., Hercogova, J. et al (2003). The neuro-immuno-cutaneous-endocrine network: Relationship between mind and skin. Dermatologic Therapy, 16(5), 123-131. - Banerjee S, Ecavade A, Rao R. (1993). Modulatory influence of sandalwood oil on mouse hepatic glutathione S-transferase activity and acid soluble sulphydryl level. Cancer Letters. 68 (2-3), p105-109. - Bommareddy A, Rule B, VanWert A. (2012). α-Santalol, a derivative of sandalwood oil, induces apoptosis in human prostate cancer cells by causing caspase-3 activation. Phytomedicine. 19, p804-811. - Bommareddy A, Crisamore K, Fillman S, et al. (2015). Survivin down-regulation by α-santalol is not mediated through PI3K-AKT pathway in human breast cancer cells. Anticancer Research. 35, p5353-5357. - Bommareddy A, Hora J, Cornish B, et al. (2007). Chemoprevention by α-santalol on UVB radiation-induced skin tumor development in mice. Anticancer Research. 27, p2185-2188. - Chilampalli C, Zhang X, Kaushik R S, et al. (2013). Chemopreventive effects of combination of honokiol and magnolol with α-santalol on skin cancer developments. Drug Discoveries & Therapeutics. 7 (3), p109-115 - Denda, M. (2014). Newly discovered olfactory receptors in epidermal keratinocytes are associated with proliferation, migration, and re-epithelialization of keratinocytes. The Journal of Investigative Dermatology, 134(11), 2677-2679. - Denda, M., Tsuchiya, T., Shoji, K. et al (2000). Odorant inhalation affects skin barrier homeostasis in mice and humans. The British Journal of Dermatology, 142(5), 1007-1010. - Dozmorov M, Yang Q, Wu W, et al. (2014). Differential effects of selective frankincense (Ru Xiang) essential oil versus non-selective sandalwood (Tan Xiang) essential oil on cultured bladder cancer cells: a microarray and bioinformatics study. Chinese Medicine. 9 (18), p1-12 - De Sanctis V, Agolli L, Visco V, et al. (2014). Cytokines, fatigue, and cutaneous erythema in early stage breast cancer patients receiving adjuvant radiation therapy. BioMed Research International. 2014, p1-7. - Fukada, M., Kano, E., Miyoshi, M. et al (2012). Effect of "rose essential oil" inhalation on stress-induced skin-barrier disruption in rats and humans. Chemical Senses, 37(2009), 347-356. - Gallagher R, Lee T K, Bajdik C D, Borugian M. (2010). Ultraviolet radiation. Chronic diseases in Canada. 29 Suppl 1, p51-68. - Hammer K. (1998). In-vitro activity of essential oils, in particular Melaleuca alternifolia (tea tree) oil and tea tree oil products, against Candida spp. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. 42, p591-595. - Hariya, T., Kobayashi, Y., Aihara, M. et al (2002). . Arerugi = , 51(11), 1113-1122. - Haque MH, Haque AU. Compositions for the prevention and treatment of warts, skin blemishes and other viral-induced tumors. US Patent. 1999;5(945):116. [Google Scholar] [Ref list] - Haque MH, Haque AU. Use of alpha- and beta-santalols, major constituents of sandalwood oil, in the treatment of warts, skin blemishes and other viral-induced tumors. US Patent. 2002;6(406):706. [Google Scholar] - Haque MH, Haque AU. Use of sandalwood oil for the prevention and treatment of warts, skin blemishes and other viral-induced tumors. US Patent. 2000;6(132):756. [Google Scholar] - Clinicaltrials.gov Searched for "East Indian sandalwood oil." [Accessed May 12, 2017]. https://clinicaltrials.gov/ct2/resultsterm=east+indian+sandalwood+oil&Search=Search Available at. - Heuberger E, Hongratanaworakit T, Buchbauer G. East Indian Sandalwood and alpha-santalol odor increase physiological and self-rated arousal in humans. Planta Med. 2006 Jul;72(9):792-800. doi: 10.1055/s-2006-941544. Epub 2006 Jun 19. PMID: 16783696. - Hongratanaworakit, T., Heuberger, E., Buchbauer, G. (2004). Evaluation of the effects of East Indian sandalwood oil and α-santalol on humans after transdermal absorption. Planta Medica, 70, 3-7. - Itoi-Ochi S, Matsumura S, Terao M, et al. (2016). Sandalwood oil downregulates skin inflammation through 11β-HSD1 activation in keratinocytes. Journal of Dermatological Science. 84 (1), e134. - Jafferany, M. (2007). Psychodermatology: a guide to understanding common psychocutaneous disorders. Primary Care Companion to the Journal of Clinical Psychiatry, 9(3), 203-213. - Kaur M, Agarwal C, Singh R P et al. (2005). Skin cancer chemopreventive agent, α-santalol, induces apoptotic death of human epidermoid carcinoma A431 cells via caspase activation together with dissipation of mitochondrial membrane potential and cytochrome c release. Carcinogenesis. 26 (2), p369-380. - Komori, T., Matsumoto, T., Motomura, E. et al (2006a). The sleep-enhancing effect of valerian inhalation and sleep-shortening effect of lemon inhalation. Chemical Senses, 31(8), 731-737. - Komori, T., Matsumoto, T., Yamamoto, M. et al (2006b). Application of fragrance in discontinuing the long-term use of hypnotic benzodiazepines. International Journal of Aromatherapy, 16(1), 3-7. - Kyle, G. (2006). Evaluating the effectiveness of aromatherapy in reducing levels of anxiety in palliative care patients: results of a pilot study. Complementary Therapies in Clinical Practice, 12, 148-155. - Lee B, Bohmann J, Reeves T, et al. (2015). α- and β-santalols directly interact with tubulin and cause mitotic arrest and cytotoxicity in oral cancer cells. Journal of Natural Products. 78 (6), p1357-1362. - Matsumura, S., Itoi-Ochi, S., Terao, M. et al (2016). Sandalwood oil enhanced Epithelial-Mesenchymal Transition and promoted wound healing. Journal of Dermatological Science, 84(1), e137. - Matsuo Y, Sakagami H, Mimaki Y. (2014). A rare type of sesquiterpene and β-santalol derivatives from Santalum album and their cytotoxic activities. Chemical & Pharmaceutical Bulletin. 62 (12), p1192-1199. - Mitoshi M, Kuriyama I, Nakayama H, et al. (2012). Effects of essential oils from herbal plants and citrus fruits on DNA polymerase inhibitory, cancer cell growth inhibitory, antiallergic, and antioxidant activities. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 60, p11343-11350. - Mohankumar A, Shanmugam G, Kalaiselvi D, Levenson C, Nivitha S, Thiruppathi G, Sundararaj P. East Indian sandalwood (Santalum album L.) oil confers neuroprotection and geroprotection in Caenorhabditis elegans via activating SKN-1/Nrf2 signaling pathway. RSC Adv. 2018 Oct 3;8(59):33753-33774. doi: 10.1039/c8ra05195j. Epub 2018 Oct 2. PMID: 30319772; PMCID: PMC6171454. - Moy R L, Levenson C, So J J, et al. (2012). Single-center, open-label study of a proprietary topical 0.5% salicylic acid-based treatment regimen containing sandalwood oil in adolescents and adults with mild to moderate acne. Journal of Drugs in Dermatology. 11 (12), p1403-1408. - Moy R L and Levenson C. (2017). Sandalwood album oil as a botanical therapeutic in dermatology. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. 10 (10), p34-39. - Mojay, G. (1996) Aromatherapy for healing the spirit. Hodder & Stoughton, London. - Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K. et al (1995). Effect of α-santalol and β-santalol from sandalwood on the central nervous system in mice. Planta Medica, 2(2), 119-126. - Okugawa, H., Ueda, R., Matsumoto, K. et al (2000). Effects of sesquiterpenoids from "Oriental incenses" on acetic acid-induced writhing and D2 and 5-HT2A receptors in rat brain. Phytomedicine, 7(5), 417-422. - Ortiz C, Morales L, Sastre M, et al. (2016). Cytotoxicity and genotoxicity assessment of sandalwood essential oil in human breast cell lines MCF-7 and MCF-10A. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2016, p1-13. - Palatty P L, Azmidah A, Rao S, et al. (2014). Topical application of a sandalwood oil and turmeric based cream prevents radiodermatitis in head and neck cancer patients undergoing external beam radiotherapy: a pilot study. The British Journal of Radiology. 87 (1038), p1-10. - Santha S, Bommareddy A, Rule B, et al. (2013). Antineoplastic effects of α-santalol on estrogen receptor-positive and estrogen receptor-negative breast cancer cells through cell cycle arrest at G2/M phase and induction of apoptosis. PloS One. 8 (2), p1-12. - Santha S and Dwivedi C. (2013). α-Santalol, a skin cancer chemopreventive agent with potential to target various pathways involved in photocarcinogenesis. Photochemistry and Photobiology. 89 (4), p919-926. - Saraswati S, Kumar S, Alhaider A. (2013a). α-Santalol inhibits the angiogenesis and growth of human prostate tumor growth by targeting vascular endothelial growth factor receptor 2-mediated AKT/mTOR/P70S6K signaling pathway. Molecular Cancer. 12 (147), p1-18 - Saraswati S, Kanaujia P K, Agrawal S S. (2013b). α-Santalol demonstrates antitumor and antiangiogenic activities in models of hepatocellular carcinoma in vitro and in vivo. Digestive & Liver Disease. 45 (Suppl. 3), S249-S250. - Sheen, J., Stevens, J. (2001). Self-perceived effects of sandalwood. The International Journal of Aromatherapy, 11(4), 213-219. - Steiner, W. (1997) The effect of odors on human experience and behavior. In: Jellinek, P. The psychological basis of perfumery. Blackie Academic & Professional, London. - Tisserand, R., Young R. (2014). Essential oil safety: a guide for health care professionals, 2nd edition. Churchill Livingstone, London. - Zhang X and Dwivedi C. (2011). Skin cancer chemoprevention by α-santalol. Frontiers in Bioscience. S3, p777-787. - Zhang X, Chen W, Guillermo R et al. (2010). α-Santalol, a chemopreventive agent against skin cancer, causes G2/M cell cycle arrest in both p53-mutated human epidermoid carcinoma A431 cells and p53 wild-type human melanoma UACC-62 cells. BMC Research Notes. 3, p1-15. Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka

12 views

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page