top of page

Nové módne výstrelky v starostlivosti o pleť, ktorým sa rozhodne vyhnite.Naša pokožka sa z pohľadu fyziológie nezmenila už tisíce rokov, je stále rovnaká. To znamená, že aj jej potreby sú stále rovnaké. Jediné, čo sa mení je trend. Presne ako existujú trendy v móde, tak sú aj v iných odvetviach, kozmetický nie je výnimkou.

Premýšľali ste niekedy, kto vlastne určuje trendy a ako vznikajú? Vytvára ich dopyt alebo sú tvorené umelo? V minulosti to bolo skôr o reálnom dopyte, ale v našej dobe ide skôr o druhú menovanú možnosť, nákladný marketinogový proces so snahou presvedčiť vás o tom, že práve "TOTO" teraz potrebujete.


Netvrdím, že nemôžu vzniknúť trendy aj "zo spodu", teda od reálnych požiadaviek ľudí. Myslím, že takým trendom je prírodná kozmetika, ktorá vznikla najprv zo záujmu úzkej skupiny ľudí o prírodnejšie produkty a malých lokálnych značiek takú kvalitu priniesť. Tento trend v poslednej dobe začali "napodobňovať" aj veľké značky.


Trendom je aj "sezónna" starostlivosť, starostlivosť o pleť v zime a v lete. Alebo starostlivosť "denná a nočná" - fyziologicky je to úplne neopodstatnené. Naša pokožka funguje rovnako v noci aj cez deň, v zime aj v lete. Nejaké malé rozdiely môžu byť, ale hovorme o tom podstatnom.


Pokožka potrebuje stále to isté: zdravú, prirodzenú a paradoxne minimálnu starostlivosť. Určite nepotrebuje vymyslené trendy a výrobky, ktoré nemajú pre prirodzené procesy pokožky opodstatnenie. Tu je zopár "trendov", ktorým by sa vaša pokožka rada vyhla.TREND: Probiotická starostlivosť o pleť


Našu pokožku obývajú miliardy baktérií, ktoré sa podieľajú na rôznych obranných a ochranných mechanizmoch našej pokožky. Tento mikrobióm je natoľko inteligentný, že nepotrebuje ďalšie "doplnky", je v dokonalej kondícii už len tým, že sme na svete, a že je so svetom okolo nás v kontakte 24/7. Isteže môže byť narušený, pokiaľ používate škodlivé kozmetické výrobky alebo sa nestravujete v súlade s potrebami vášho tela. Druhou vecou je LOGIKA.


Predstavme si jogurt. Skutočný živý jogurt má dobu spotreby len pár dní, po pár dňoch sa v ňom nahromadí toľko baktérií mliečneho kvasenia (a iné), že plyny, ktoré nahromadia za pár dní vydujú viečko produktu, a produkt sa okrem toho stane nepožívateľný. Jedným slovom skysne.


Uplatnime to isté na probiotický krém, ktorý by teda mal obsahovať nejaké "živé" baktérie. Ak by boli baktérie vo výrobku živé, výrobok by pracoval, baktérie sa musia predsa niečím živiť, čím by samozrejme spotrebovávali živiny v produkte a množili sa - nekontrolovane. Metabolizmus baktérií vylučuje metabolity - plyny a iné odpadové látky - opäť nekontrolovaným spôsobom. Akú dobu spotreby by musel mať takýto produkt, aby sa zaručila jeho nezávadnosť, kto a ako by ju kontroloval a garantoval?


Výrobok musí byť zakonzervovaný, aby sa nepokazil. Nesmú sa v ňom množiť patogénne plesne, kvasinky, baktérie alebo iné mikróby. Na to sa robia prísne testy pred uvedením výrobku na trh. Konzervanty používané v kozmetike majú širokospektrálne účinky, čiže nevedia rozlíšiť medzi "dobrými a zlými" baktériami, presne ako antibiotiká. Konzervant účinne zničí všetky mikróby, tie patogénne aj tie prospešné.


S prihladnutím na vyššie spomenuté, v probiotickom kréme (alebo inom produkte obsahujúcom vodu) nemôže byť nič živé, neprešiel by kontrolou pred uvedením na trh a nedalo by sa kontrolovať, ktoré baktérie sa v ňom množia, ktoré nie, rovnako by sa nedala kontrolovať ani doba spotreby.


A čo PRE-biotické výrobky? Na to sa jednoznačne nedá odpovedať. Museli by sme sa pozrieť na zloženie každého výrobku jednotlivo - ale určite sú ingrediencie, ktoré sa do výrobku dajú pridať na podporu vlastného mikrobiómu ( napr. polysacharidy). Pokiaľ však bude produkt obsahovať škodlivé látky, výsledný efekt bude nulový, či dokonca záporný.


Ak si chcete udržať váš mikrobióm na pokožke v kondícii, musíte byť v kondícii aj vy. Jedzte zdravo, hýbte sa, pite dostatok vody.


TREND: Vitamínová starostlivosť o pleť - vitamíny skupiny B - niacín, niacinamid, kobalamín a spol.


Pokožka nie je žalúdok, nenahrádza tráviaci trakt, nevie spracovávať vitamíny. Niektoré reklamné heslá propagujú, že nedostatok vitamínu B spôsobuje praskanie pokožky, akné, suchú pokožku a vrásky. To platí v prípade, ak ho nemáte v strave dostatok. Vitamín B ako kozmetický preparát pokožka nevie správne zužitkovať.


Ponúkam iný pohľad na vec, vedecky podložený (viď štúdie nižšie). Je dnes veľmi dobre zdokumentované, že vysoké dávky vitamínu B vedú k začervenaniu a zápalom pokožky, symptómom podobným rosacea, návalom horka v tvári a dokonca k rakovine pľúc, mozgu a metastázam.


Pokiaľ beriete napríklad B-komplex a k tomu používate výrobok na telo či pleť s vitamínmi skupiny B, ktoré vďaka rôznym chemikáliám prenikajú do krvi, môžete si zarobiť na vážny problém, oveľa horší ako červená pokožka.TREND: Odpočinok pre pokožku - cyklovanie výrobkov


Niektoré značky, influenceri a spoločnosti tvrdia, že je dobré nechať pokožku oddýchnuť od svojej rutinnej starostlivosti. Po tomto oddychu pokožka vyzerá lepšie.


Určite sa takýto jav dá pozorovať, ale nie preto, že by skutočne pokožka potrebovala oddych. Je to preto, že človek prestane používať neprospešné výrobky a pokožka konečne dostane možnosť si od toho oddýchnuť, preto vyzerá lepšie. Pokiaľ takýto jav pozorujete, tak sa zamylite prosím nad tým, či to nie je z nesprávnych výrobkov. Ak je vaša starostlivosť správna, vaša pokožka prospieva, tak pauzy nepotrebuje.TREND: Sezónna starostlivosť - zima a leto


Vaša pokožka nepotrebuje "iné" produkty v rámci období. Jednoducho len aplikujte iné množstvá produktov, ktoré používate, buď viac alebo menej. Aspoň čo sa našich SNEHA produktov týka, tam to je jednoduché.


Možno viete a možno nie, ale hydratačné zložky v krémoch v zime, keď je vzduch suchý vonku aj v interiéri, veľmi efektívne "vyťahujú" vodu z hlbších vrstiev pokožky a pripravujú vás o drahocennú vlahu. Môžete trpieť suchou a podráždenou pokožkou len vďaka tomu, že používate neprospešný výrobok.TREND: Naparovač na pleť


Údajne by mal pomôcť prenikať účinným zložkám hlbšie do pokožky. Žiaľ nie je to možné, to by popieralo biológiu pokožky a aj fyziku. Jediné k čomu vám para "pomôže" je suchá pleť, zápal, začervenanie, zhoršenie rosacea, vrásky a ochabnutosť - a to všetko dokáže aj horúca voda. V neposlednom rade takáto procedúra naruší mikrobióm pokožky, čo môže viesť k nerovnováhe a následne k akné.Záver


Je viac ako užitočné vyhnúť sa takýmto kozmetickým výstrelkom, pretože za všetko sa platí. Nielen obsahom vašej peňaženky, ale čo je ale oveľa vážnejšie môžu poškodiť zdravie vašej pokožky. Ideálna je každodenná minimalistická starostlivosť o pleť. Ak najbližšie natrafíte na podobné výstrelky, môžete nám napísať na ahoj@sneha.sk. Veľmi radi sa budeme zaoberať prospešnosťou alebo neprospešnosťou daného produktu na pleť.


_


Zdroje:


Chen YE, Fischbach MA, Belkaid Y. Skin microbiota-host interactions. Nature. 2018 Jan 24;553(7689):427-436. doi: 10.1038/nature25177. Erratum in: Nature. 2018 Mar 21;555(7697):543. PMID: 29364286; PMCID: PMC6075667.


Fanidi, A., Carreras‐Torres, R., Larose, T. L., Yuan, J. M., Stevens, V. L., Weinstein, S. J., ... & LC3 consortium and the TRICL consortium. (2019). Is high vitamin B12 status a cause of lung cancer?. International journal of cancer, 145(6), 1499-1503.


Lacombe, V., Chabrun, F., Lacout, C., Ghali, A., Capitain, O., Patsouris, A., ... & Urbanski, G. (2021). Persistent elevation of plasma vitamin B12 is strongly associated with solid cancer. Scientific reports, 11(1), 1-7.


Maric, T., Bazhin, A., Khodakivskyi, P., Mikhaylov, G., Solodnikova, E., Yevtodiyenko, A., ... & Goun, E. (2022). A bioluminescent-based probe for in vivo non-invasive monitoring of nicotinamide riboside uptake reveals a link between metastasis and NAD+ metabolism. Biosensors and Bioelectronics, 114826.
Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka59 views

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page