top of page

Esenciálne oleje na psoriázu, ekzém a atopickú dermatitídu: rady, tipy, recepty a vedecké štúdie

Updated: Mar 31, 2023Je mi smutno keď čítam štatistiku týchto chorôb (radšej to budem volať 'stav'), kedy za posledných 20 rokov stúpol počet prípadov 3x. Nemáme o tomto ochorení úplne presné štatistiky, ale vyzerá to tak, že nimi dohromady môže trpieť 2-4% populácie, čo WHO označuje ako veľmi znepokojivé. Pýtate sa, o ktorom stave vlastne píšem? Nuž o všetkých, pretože symptómy všetkých troch stavov sa na seba podobajú a neraz ich nevedia správne diagnostikovať ani lekári a majú spoločný základ — jedná sa zápalové ochorenie pokožky.Prečo je tomu tak? Prečo sú tieto stavy na vzostupe? Osobne si myslím, že aj psychosomatický aj alopatický model ponúkajú len čiastočné odpovede — reps. pre niekoho bude platiť jedno a pre iného druhé. Pre západný model sú príčinou externé faktory ako alergény, roztoče, toxíny, strava, až po genetiku (čo je vlastne úplne všetko) a pre psychosomatiku sú zasa príčinou len vnútorné faktory ako strachy, že s niečím človek vnútorne bojuje, odporuje, je v konflikte alebo že sa voči niečomu bráni. Zrejme však skutočne psychika zohráva väčšiu úlohu v kožných problémoch, preto existuje aj odbor psychodermatológie, ktorý sa práve týmto spojením zaoberá a zastáva názor, že až 70% všetkých kožných diagnóz spôsobuje 'hlava'.


Psychodermatológia zastáva názor, že až 70% všetkých kožných diagnóz spôsobuje 'hlava'.

Inak povedané problematický stav u jedného môže spôsobiť naozaj ťažký kov v oblečení, nesprávny prací prášok či nesprávna strava, ale u iného to môžu byť výčitky svedomia. Dokonca pri deťoch môžu tento stav zapríčiniť rodičia, hádkami, zlou atmosférou či niečím iným. Preto by človek vždy mal hľadať príčinu toho problému a nie len 'mastičku', ktorá nech je chemická alebo prírodná robí rovnakú službu — pomáha so symptómami — ale príčinu odstrániť nedokáže. To môže spraviť len každý sám.


Nech je príčina akákoľvek, arómoterapeutické produkty vedia s týmito zápalovými stavmi pokožky veľmi efektívne pomôcť. Ako esenciálne oleje, tak hydroláty majú u mnohých veľmi dobrú odozvu a zrejme bude oveľa lepšie, pokiaľ využijete silu prírody, miesto kortikoidných mastí, ktoré vám paradoxne ničia kožu. To je však príbeh na iný článok.


Rumanček kamilkový modrý (Kamilka) esenciálny olej na psoriázu


Kamilka je jednou z najstarších liečivých bylín. Krásny modrý esenciálny olej obsahuje chamuzalén, ktorý je zodpovedný za jeho modrú farbu. Okrem neho obsahuje izoméry bisabololu, ktoré majú silný protizápalový účinok. Je jednoznačne voľbou číslo jedna pokiaľ sa ide o liečbu rán, ekzémov, dermatitíd, modrín, popálenín, vredov a podobne. Mnohé štúdie ale aj skúsenosti dokázali, že tento esenciálny olej znižuje interleukíny (najmä IL-17), čím inhibuje protizápalové faktory TNF-alfa a interleukín IL-6. Inak povedané, pomáha hojiť aj najškaredšie stavy psoriázy, ekzémov a deramtitíd (1).


Levanduľa esenciálny olej na ekzémy a atopickú dermatitídu


Ďalšou skvelou voľbou je Levanduľa (L. angustifolia), vďaka linalolu a linalyl acetátu ponúka perfektnú protizápalovú odozvu. Už ľudoví liečitelia vedeli, že levanduľa ako bylinka pôsobí dobre na hojenie rán a jazvy. Moderná veda len potvrdila ľudovú múdrosť. Štúdie jasne preukázali vysoko efektívne pôsebienie už dvoch spomínaných zložiek na zápalové stavy pokožky ako dermatitída, ekzémy, psoriáza ale aj rôzne iné. Spolu s kamilkovovým olejom je veľmi vhodný aj pre detičky (2).Pačuli esenciálny olej na psoriázu aj ekzémy


Výborným esenciálym olejom vhodným na psoriázu, ekzémy, dermatitídy, seboreu a kopec iných kožných stavov a defektov je pačuli. Pôsobí priam zázračne, má úžasné protizápalové a hojivé pôsobenie, ktoré preukázalo kopec štúdií. Môžete ho okrem toho využiť aj v dennej starostlivosti o pleť, či sa už jedná o mastnú a aknóznu či zrelú, jeho regeneračné vlastnosti ocení každý. Je expertom na šupinatú, suchú a popraskanú pokožku. Nedá mi nespomenúť aj najnovšie štúdie, kedy pačuli esenciálny olej preukázal podporné účinky pre črevný mikrobióm alebo účinne potlačil rakovinové bunky v prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka (3,4,5) .Muškát (Geranium) esenciálny olejej na zápalové stavy pokožky


Vďaka obsahu geraniolu a iných látok je muškát esenciálny olej ďalším veľmi vhodným pomocníkom pri problematických stavoch pokožky. Jeho protizápalové vlastnosti boli preukázané v mnohých štúdiách, kde sa potvrdilo, že môže pomôcť pri stavoch ako ekzém, psoriáza, dermatitída, akné, podráždení, zápaloch dokonca i pri varikóznych žilách, hemoroidoch i žilkách na tvári. Okrem protizápalového efektu pôsobí ako obehový stimulant a žilové tonikum. Reguluje veľmi dobre produkciu séba (kožného mazu) a teda je viac ako vhodný na mastnú pleť (6,7).

Tieto 4 spomenuté oleje ani zďaleka netvoria celú množinu olejov, ktorými si viete pomôcť. Každý sme veľmi individuálny a čo pomôže jednému, druhému nemusí. Nasledovné esenciálne oleje predstavujú rovnako potentné účinky, sú ich však desiatky ktoré by sa dali odporúčať:

 • Mäta pieporná (pepermint) esenciálny olej — vynikajúca voľba ak pokožka svrbí (pre dospelých)

 • Mäta klasnatá (spearmint) esenciálny olej — protizápalové účinky a potláča aj svrbenie

 • Santalové drevo esenciálny olej — absolútne zázračné účinky aj pri veľmi ťažkých stavoch

 • Slamienka esenciálny olej— protizápalový, upokojujúci a hojivý účinok

 • Cist esenciálny olej — silne protizápalový a hojivý (lepšie pre dospelých)

 • Nard esenciálny olej — protizápalové a upokojujúce účinky

 • Manuka esenciálny olej — protizápalové účinky

 • Verbena esenciálny olej — podobné účinky ako muškátový olej

 • Angelika esenciálny olej — protizápalové a upokojujúce účinky

 • Katrafray esenciálny olej — veľmi podobné účinky ako santalové drevo

 • Copaiba esenciálny olej — silne protizápalový (možno ešte lepšia je samotná živica zo stromu ako esenciálny olej) — obsahuje beta karyofylén, ktorý pôsobí podobne ako CBD olej.

 • Myrha a Kadidlo esenciálny olej— silné protizápalové pôsobenie

 • Bergamot esenciálny olej — potláča zápalové procesy v pokožke (pozor na fototoxicitu)

 • Mrkvové semienka esenciálny olej — silný hojivý a regeneračný olej (pozor na fototoxicitu)
Ako použiť esenciálne oleje na ekzém či psoriázu?


Vyššie uvedený zoznam nám ponúka rozsiahle možnosti ako esenciálne oleje kombinovať do synergickej zmesi. Najrpv však treba zvoliť vhodný nosný olej, aj tu existuje veľa možností, ako veľmi dobrou voľbou sa javí rakytníkový olej, ktorý v mnohých štúdiách vykazuje veľmi dobré hojivé účinky a to najmä vďaka bohatému zloženiu mastných kyselín, vitamínov, antioxidantov, fytosterolov, karotenoidov a tokoferolov. Na trhu sú dva druhy rakytníkového oleja: jeden je zo semien a druhý z dužiny. Pre maximálny účinok odporúčam tieto dva druhy skombinovať a použiť ako základ pre zmes s esenciálnymi olejmi.


Iné veľmi vhodné oleje na ekzém, psoriázu a iné neduhy pokožky sú tiež:

 • jojoba (odporúčam)

 • konopný olej (odporúčam)

 • tamanu (odporúčam)

 • mandľový olej

 • marhuľový olej

 • sezamový olej

 • olej z lieskových orieškov

 • bambucké maslo (odporúčam)


Dobrou radou je pri ekzéme alebo psoriáze pokožku neustále premasťovať, keďže je narušená, stráca vodu veľmi rýchlo a teda oleje a maslá nahradzujú jej prirozdenú ochrannú funkciu, ktorú nemôže plniť. Ideálne je kombinovať 3 až 4 esenciálne oleje, ale nie viac pokiaľ nie ste zbehlý v chémii esenciálnych olejov.


Odporúčam neprekračovať 3% koncentráciu. To znamená na 10 ml nosného oleja je to 9 kvapiek esenciálnych olejov. Pokiaľ si chcete zarobiť viac zmesi, tak stačí použiť násobilku, na 30ml oleja to bude 3x9 kvapiek. Pri objemoch nad 30 ml by som vám radšej odporučil používať váhu a gramy, pretože odchýlka 'kvapiek' môže byť už veľmi veľká, do 30 ml je to ešte akceptovateľné.


Neprekračujte koncentráciu esenciálnych olejov viac ako 3%. To je asi 9 kvapiek na 10 ml nosného oleja.

Zmes esenciálnych olejov na psoriázu:

 • 30 ml konopného oleja

 • 6 kv levanduľa esenciálny olej

 • 6 kv rumanček kamilkový esenciálny olej

 • 7 kv pačuli esenciálny olej

 • (7 kv muškát esenciálny olej — lepší pre deti

 • alebo 7 kv cist ladanový esenciálny olej — lepší pre dospelých)

 • POSTUP: Pred nanesením zmesi nastriekajte na pokožku hydrolát napr. levanduľu alebo hamamel, či muškát. Natierajte postihnuté miesta touto zmesou 1-2 x denne. Ideálne po každom kúpeli, či sprche.


Zmes esenciálnych olejov na ekzém (aj atopický):

 • 30 ml konopného oleja alebo bambuckého masla

 • 6 kv copaiba esenciálny olej

 • 6 kv rumanček kamilkový esenciálny olej

 • 6 kv levanduľa esenciálny olej

 • 6 kv palmarosa esenciálny olej

 • 3 kv santalové drevo esenciálny olej

 • POSTUP: Pred nanesením zmesi nastriekajte na pokožku hydrolát napr. levanduľu, rebríček, kamilku, hamamel, či muškát. Natierajte postihnuté miesta touto zmesou 1-2 x denne. Ideálne po každom kúpeli, či sprche.


Hydroláty (kvetové vody) najlepšie na ekzém, psoriázu a atopickú dermatitídu a postup ako ich použiť


Pri hydrolátoch sa ponúkajú minimálne 2 možnosti ako ich využiť, prvým je samozrejme vonkajšia aplikácia v podobe priameho nastriekania na postihnuté miesto alebo formou obkladu či pridania do kúpeľa. Druhým a rovnako efektívnym využitím je hydroláty užívať vnútorne formou nápoja. Z pohľadu prepojených systémov tela môžu kožné problémy súvisieť s pečeňou (treba detoxikovať telo) alebo respiračným systémom, kožné problémy a respiračné problémy sú často ako súrodenci, objavujú sa spolu alebo po sebe.


 • Hydroláty na ekzém (aj atopický) — na vonkajšiu aplikáciu zvoľte rebríček, prináša instatné upokojenie od svrbenia. Ďalšou vhodno voľbou sú muškát, rumanček kamilkový, mäta, koriander, ruža, hamamel, palmarosa, rozmarín ct. verbenone a tymián ct. thujanol. Hydroláty môžete aplikovať striekaním na postihnuté miesta (niekoľkokrát denne), môžete ich pridávať do kúpeľa (ideálne so soľou z mŕtveho mora). V prípade rozmarínu môžete robiť studené obklady — namočte bavlnenú látku do hydrolátu a vymeňte ju po tom ako sa teplova vyrovná s telom. Postup zopakujte aspoň každý druhý deň. (9)

 • Hydroláty na psoriázu— môžete použiť tie ako pri ekzéme alebo môžete vyskúšať aj cédrový hydrolát, slamienku, nard, hydrolát z mrkvového semienka, ruman rímsky, levanduľu. Postup opäť ako pri ekzéme — obklady, striekanie, kúpeľ.

 • Hydroláty na detoxikáciu pečene— pokiaľ váš stav súvisí s pečeňou môžete si spraviť 3 týždňovú procedúru s hydrolátmi, ktorá vám pomôže očistiť telo od toxínov. Najlepšími je kombinácia rozmarín ct. verbenone, rojovník, slamienka, mäta — túto zmes pridať 30 ml (2 PL) do 1 litra vody a popíjať behom dňa.

 • Hydroláty na podporu respiračného systému— ako sme spomínali kožné a respiračné problémy môžu súvisieť, pokiaľ je to váš prípad môžete si spraviť 3 týždňovú procedúru s hydrolátmi a očistiť či podporiť respiračný systém. Veľmi dobrou kombináciou sa javí inula, eukalyptus a medovka. Ale môžete tiež skúsť aj iné ako borovica, céder či slamienka. Zmes hydrolátov pridať v objeme 30 ml (2 PL) do 1 litra vody a popíjať behom dňa po dobu 21 dní. (10)

Hydroláty sú bezpečné pre všetkých, aj pre detičky najmenšie a čerstvo narodené. Netreba ich ani riediť pokiaľ sa bavíme o dermálnom využití. Verím, že vám rady a recepty pomôžu zbaviť sa symptómov a dodajú vám chuť hľadať príčinu a meniť svoje postoje, návyky a život.

Zdroje:


1 — Wang W, Wang Y, Zou J, Jia Y, Wang Y, Li J, Wang C, Sun J, Guo D, Wang F, Wu Z, Yang M, Wu L, Zhang X, Shi Y. The Mechanism Action of German Chamomile (Matricaria recutita L.) in the Treatment of Eczema: Based on Dose-Effect Weight Coefficient Network Pharmacology. Front Pharmacol. 2021 Sep 30;12:706836. doi: 10.3389/fphar.2021.706836. PMID: 34658853; PMCID: PMC8515037.


2 — Rai VK, Sinha P, Yadav KS, Shukla A, Saxena A, Bawankule DU, Tandon S, Khan F, Chanotiya CS, Yadav NP. Anti-psoriatic effect of Lavandula angustifolia essential oil and its major components linalool and linalyl acetate. J Ethnopharmacol. 2020 Oct 28;261:113127. doi: 10.1016/j.jep.2020.113127. Epub 2020 Jul 3. PMID: 32623016.


3 — Wang XF, Huang YF, Wang L, Xu LQ, Yu XT, Liu YH, Li CL, Zhan JY, Su ZR, Chen JN, Zeng HF. Photo-protective activity of pogostone against UV-induced skin premature aging in mice. Exp Gerontol. 2016 May;77:76-86. doi: 10.1016/j.exger.2016.02.017. Epub 2016 Feb 27. PMID: 26929999.


4 — Kim TJ, Pyun DH, Park SY, Lee HJ, Abd El-Aty AM, Song JH, Shin YK, Jeong JH, Jung TW. Patchouli alcohol improves wound healing in high fat diet-fed mice through AMPK-mediated suppression of inflammation and TGFb1 signaling. Biochem Biophys Res Commun. 2021 Jul 5;561:136-142. doi: 10.1016/j.bbrc.2021.05.036. Epub 2021 May 20. PMID: 34023778.


5 — Jeong JB, Choi J, Lou Z, Jiang X, Lee SH. Patchouli alcohol, an essential oil of Pogostemon cablin, exhibits anti-tumorigenic activity in human colorectal cancer cells. Int Immunopharmacol. 2013 Jun;16(2):184-90. doi: 10.1016/j.intimp.2013.04.006. Epub 2013 Apr 17. PMID: 23602914.


6 — Lohani A, Verma A, Hema G, Pathak K. Topical Delivery of Geranium/Calendula Essential Oil-Entrapped Ethanolic Lipid Vesicular Cream to Combat Skin Aging. Biomed Res Int. 2021 Sep 11;2021:4593759. doi: 10.1155/2021/4593759. PMID: 34552986; PMCID: PMC8452390.


7 — Nadjib Boukhatem M, Kameli A, Amine Ferhat M, Saidi F, Mekarnia M. Rose geranium essential oil as a source of new and safe anti-inflammatory drugs. Libyan J Med. 2013 Jan;8(1):22520. doi: 10.3402/ljm.v8i0.22520. PMID: 28156234.


8 — Han X, Beaumont C, Stevens N. Chemical composition analysis and in vitro biological activities of ten essential oils in human skin cells. Biochim Open. 2017 Apr 26;5:1-7. doi: 10.1016/j.biopen.2017.04.001. PMID: 29450150; PMCID: PMC5805555.


9— Catty, Suzanne. Hydrosols: The Next Aromatherapy (Healing Art Press, , 2001)


10 — Price L., Price S. Understanding Hydrolats: The Specific Hydrosols for Aromatherapy (A guide for Helth Professionals. Churchill Linvingstone, 2004)Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka


SNEHA je česko-slovenský výrobca luxusnej botanickej kozmetiky v BIO kvalite, bez chémie a kontroverzných zložiek. Používame len ingrediencie najvyššej kvality, z najčistejších zdrojov a lokalít a maximálne čerstvé. Drvivá väčšina zložiek sú potraviny v organickej kvalite. V našich výrobkoch určite nenájdete látky ako parabény, ftaláty, sulfáty (SLS, SLES a pod.), petrochemické látky, silikóny a polyméry, syntetické vône, syntetické farbivá, hydroquinone, retinol, kyselinu hyalurónovú, mastenec, hydrogenované oleje a mnohé iné. SNEHA produkty sú vďaka tomu vhodné aj pre senzitívnu pleť, kedy väčšina produktov môže pokožku dráždiť. SNEHA kozmetické produkty sú vyrábané v maličkých sériách, aby sme zaručili maximálnu čerstvosť výrobku, tým aj jeho maximálne účinky. SNEHA regeneračný BIO balzam je veľmi vhodný na pomoc a liečbu psoriázy, ekzémov, atopickej dermatitídy, rosacecu (ružovku), kuperózu, kožné alergie, svrbenie, suchú pokožku, zápaly, začervenanie a mnohé iné kožné problémy. Pozostáva z čisto bylinných extraktov a CBD a môžu ho používať ja deti. SNEHA telový olej Nežné neroli má multifunčknú formuláciu a dá sa použiť niekoľkými spôsobmi, ako olej pre tohotné, na rastúce tehotenské bruško, na starostlivosť o prsia, zadok, nohy a celé telo. Ako masážny olej na hrádzu (perineum) pred pôrodom, znížite tak riziko natrhnutia hrádze a zlepšíte hojenie po pôrode. Multifunkčná formula 6 v 1 je navrhnutá na dokonalú výživu a experimentovanie - využiť ho môžete na pleť, telo, vlasy, bradu, masáž, či odlíčenie.

215 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page