top of page

Zbavte sa nádchy čisto prírodne podľa ajurvédy bez vysušeného nosa + recept olej na nádchu

Updated: Jan 2, 2023Opuchnutá sliznica, plný nos, bolesť dutín alebo aj hlavy, hlieny, kýchanie a potom aj odratý boľavý nos. Určite mnohí spoznali, že opisujem nádchu a jej symptómy. Poviete si, čo už sa len nové dozviem o nádche? Nuž, ponúknem vám na ňu dva pohľady — lekársky a ajurvédsky. Možno sa vám mozajka zloží trošku lepšie a ak prijmeme chorobu ako sprostredkovateľa či radcu, otvára sa nám možnosť skutočného liečenia a nie len odstraňovanie symptómov. Minimálne si však môžete odniesť skvelý recept na nosový olej proti nádchce, ale všetko poporiadku.

Čo hovorí lekárska veda?


Nádcha (rhinitis) je zápalové ochorenie nosovej sliznice a lekárska veda má za to, že ju spôsobujú mikróby, vírusy, nečistoty, podchladenie a teda externé faktory. Takto podráždená sliznica začne opúchať, pretože vedie viac krvi k týmto miestam, viac krvi znamená viac imunitných buniek, viac kyslíka, živín a tekutín na tvorbu hlienu. Hlienmi sa teda snaží zbaviť tohto podráždenia. Je to to trošku zvláštne, že telo sa správa takto, na jednej strane je to logické opatrenie, na strane druhej to môže vyvolať komplikácie inde. Nosová dutina má za účelom vzduch očistiť, zohriať a zvlhčiť, pri tom ak máte upchatý nos, k ničomu z toho nedochádza a pretože človek začne dýchať ústami.


K nádche sa občas pridá aj zápal dutín (sinusitis), ktorý vznikne vďaka tomu, že horné dýchacie cesty sa stali nepriechodnými, konkrétne prieduchy, ktoré vedú k dutinám. Tieto dutiny sa nachádzajú nad koreňom nosa, nad obočím a medzi okom a hornou čelusťou. Príznakmi sú bolesť hlavy, hlavne v oblasti čela, pod očami ale aj v ušiach. Bolesť je citeľná najviac pri pohybe alebo zmene tlaku (vstávanie, sadanie).


Občas sa môže s nádchou vyskytnúť aj krvácanie z nosa (epitaxis), je skôr bežné u detí ako u dospelých a väčšinou pri nádche, ktorá trvá dlhšie, ale nie je to pravidlo. Krvácanie z nosa môžu však spôsobiť aj prípravky proti nádche, ale k tomu sa dostaneme.

Takmer pre všetky problémy spojené s nosom sa väčšinou znižujú čuchové vnemy, okrem toho je nádcha spojená často aj s úbytkom energie. Takto postihnutá osoba je zriedkakedy veselá a spokojná, vlastne s narušeným dýchaním prichádza skôr k zlej nálade, letargii až depresii. Prečo je tomu tak môžno ponúka vysvetlenie Ajurvéda.

Sprej proti upchanému nosu - dobrý sluha ale zlý pán


Sú účinné? Áno, ale ... Vysvetlime si najprv ako fungujú. V ponuke je celá plejáda výrobkov proti upchatému nosu, ktoré fungujú však na podobnom princípe: stiahnu nosné cievky a teda aj prekrvenie, čo vedie následne k menšiemu opuchu sliznice. Tento efekt je len dočasný, akonáhle účinná látka vyprchá opäť sa cievky roztiahnu.


Niektorí doktori poukazujú na negatívne účinky dlhodobejšieho používania a tým je fyzická závislosť. Čím viac taktýto výrobok používate, tým viac si vytvárate toleranciu a teda potrebujete stále vyššiu látku. Napr. v USA je na takýchto sprejoch závislý každý 7. človek, ktorý po nich siahne v prípade núdze, ale už ich nevie odložiť. Nakoniec to vedie k presne opačnému efektu — takýto sprej začne upchatý nos vytvárať. Okrem toho nadmerne vysúšajú sliznicu — poznáte to podľa štípania v nose, pálenia, pocitu suchosti, kýchania, nervozite a paradoxne občas aj zvýšeným odtokom hlienu. Nie je výnimkou, že sa v hliene môže objaviť krv, pretože sliznica je vysušená a cievky začínajú praskať.


Niektoré spreje sú na báze fyziologického roztoku alebo morskej vody, tie zasa obsahujú často konzervanty, ktoré naopak podráždenie a zápal nosovej sliznice môžu vyvolať, alebo zhoršiť. Rovnako tieto vodné roztoky vedú k vysúšaniu zliznice, pretože voda sa rýchlo vyparuje a berie so sebou aj ďalšiu.


Teraz aby ste to nepochopili zle, ak dodržíte pár zásad môžete tento sprej použiť: Použite ho len raz behom 10-12 hod. a používajte ho len krátkodobo 3-4 dni po sebe maximálne. Ale čo ak vám poviem, že existuje oveľa efektívnejšie a bezpečnejšie riešenie?Nasya — Ajurvédsky postup starý tisíce rokov


Podľa Ajurvédy je nosová dutina vstupnou bránou do mozgu, mysle a vedomia. Nosom prúdi prána — životná sila, ktorá vstupuje každým nádychom. To je dôvodom, prečo je Nasya jedným z 5 kľúčových očistných a regeneračných terapií. Čo je vlastne Nasya?


Je to aplikácia bylinných olejov a prípravkov priamo do nosa. Tento postup nebol vytvorený len pre účely nádchy, ale pre vyvažovanie tzv. dóš, konkrétne sub-dóš prana vayu, sadhaka pitta a tarpaka kapha — tieto 3 dóše riadia dych, spracovanie emócií a mazanie/zvlhčovanie. Tu mi nedá nepovedať ako krásne to zapadá — dych & emócie spolu.


Takouto aplikáciou oleja zmiernite preťaženie a suchosť nosovej dutiny. Tieto dve nerovnováhy môžu podľa Ajurvédy viesť k problémom s pamäťou, nervovým poruchám, mentálnemu zahmleniu (brain fog), emočnému stresu a napätiu v tvári, dutinách, čelusti, hrdle, krku aj ramenách. Olej vyvažuje suchosť, ktorá sa povyžuje za hlavnú príčinu mnohých respiračných ale aj alergických ochorení. Prináša však aj iné účinky: Olej obalí sliznicu a teda ju okrem vysušovania chráni aj proti externým faktorom ako baktérie, roztoče, plesne a prach. Dokonca zvlhčuje starý, suchý hlien a pomáha ho tak uvoľniť z dýchacích ciest.

5 kľúčových výhod Nasya


Olej aplikovaný do nosa nepomáha len s nádchou, pomáha asimilovať pránu v tele a teda prináša pozitívnu zmenu nie len v tele ale aj v mysli. Podporuje mozgové funkcie a cerebrálnu cirkuláciu, zmierňuje napätie aj nepohodu. Toto je 5 kľúčových výhod, ktoré prináša:

 • Ochrana — olej lubrikuje nosovú sliznicu a teda vytvára bariéru proti vysúšaniu ale tak isto štít pred možnými externými znečisteniami v podobe baktérií, prachu, peľu, hubám, spórom a pod.

 • Prehĺbenie dychu — Nasya otvára nosový priechod, umožňuje práne lepšie prúdiť, čo pomáha pri relaxácii, uvoľňuje stres a odblokováva energiu.

 • Čistenie — nahromadený a starý hlien, zvýrazňuje čuchové vnemy a reaktivuje dýchanie nosom.

 • Podpora mysle — Nos je bránou do hlavy, udržiavanie vlhkej nosovej sliznice podporuje mentálnu jasnoť, posilňuje pamäť a stabilizuje emócie.

 • Odstraňuje sucho — aplikáciou a mazaním sliznice odstránite sucho, čo vedie k zmierneniu napätia v hlave, krku, hrdle a čelusti.


Ako na to doma?

Najprv si treba pripraviť zmes olejov, kde sa ponúka viacero možností. Prosím snažte sa dodržať dávkovanie čo najpresnejšie, už kvapka naviac môže byť problém.


Nosný olej — ideálnym nosným olejom je napríklad mandľový alebo sézamový olej (sézamový je v ajurvéde asi najpoužívanejší). Potrebujete 10 ml a ideálne flaštičku s pipetou (alebo väčšiu pokiaľ bude zmes využívať viacero ľudí).


Dospelí a deti staršie ako 10 r. — potrebujete dohromady maximálne 4-6 kvapiek, čiže nie 6 z každého, ale spolu 6, výsledná koncentrácia je 2% pokiaľ pridáte 6 kv do 10 ml. Pozor toto sú esenciálne oleje vhodné pre dospelých alebo deti staršie ako 10 rokov:

 • Niaouli esenciálny olej

 • Eucalyptus radiata esenciálny olej

 • Vavrín pravý esenciálny olej

 • Rozmarín ct 1,8 cineol esenciálny olej

 • Ravintsara esenciálny olej

 • Levanduľa esenciálny olej

 • Citrónová mäta esenciálny olej

Využite intuíciu a vyberte olej podľa seba — moja najlepšia formulácia je 1 kv Niaouli, 1 kv E. radiata, 1 kv Vavrín pravý a 1 kv Citrónová mäta (čiže mne stačia aj 4 kvapky). Budete veľmi prekvapení ako účinkom, tak časom ako dlho takýto olej pôsobí v nose. Pokiaľ chcete oleja viac tak v 20 ml nosného oleja použite 12 kvapiek, v 30 ml 18 kvapiek atď. Ak je sú pre vás 2% veľa, spravte si najskôr 1% zmes a teda len 2-3 kvapky. Ľahko kvapky pridáte ale odobrať sa už nedajú. Pokiaľ by vám pár kvapiek predsa len 'ušlo', pridajte viac nosného oleja.


Budete veľmi prekvapený ako účinkom, tak časom ako dlho takýto olej pôsobí.


Deti od 3 r. od 10 r. — potrebujete dohromady maximálne 2-3 kvapky, čiže nie 3 z každého, ale spolu 3, výsledná koncentrácia je 1% v 10 ml nosného oleja:

 • Manuka esenciálny olej

 • Levanduľa esenciálny olej

 • Tymian ct linalool esenciálny olej

 • Citronová mäta esenciálny olej

 • Prípadne Tea tree esenciálny olej


A čo deti mladšie ako 3 roky? Mám dobrú správu, aj tu existujú prírodné možnosti. Je to bambucké maslo, ktoré má podľa najnovších výskumov veľmi dobrý vplyv na opuchnuté sliznice. Stačí ak ho roztopíte vo vodnom kúpeli a takéto tekuté a teplé aplikujete 1-3 kvapky do nosa dieťaťa — bez pridania esenciálnych olejov. Prípadne ním pomasírujte okolie nosa.

Bambucké maslo vám odporúčam inak ako prvú voľbu, alebo ak nechcete používať esenciálne oleje do nosa. Alebo pokiaľ chcete zvlhčovať sliznicu dlhodobo — počas celej zimy a pod. Ja osobne som bambucké maslo na nádchu už skúsil a fungovalo veľmi dobre a neuveriteľne dlho ostala sliznica odpuchnutá.


V prípade záujmu nám môžete napísať na ahoj@sneha.sk a my vám takýto olej namiešame. Nezabudnite nám uviesť do e-mailu vek, pre koho je olej určený.

Dobre, tak máme zmes zarobenú, čo ďalej? Ľahnite si na chrbát a zakloňte hlavu tak, aby nosné dierky smerovali kolmo hore. Je fajn keď pred aplikáciou spravíte masáž oblasti dutín nejakým teplým olejom (koreň nosa, obočie, oblasť pod očami), kedy trošku uvoľníte hlieny a tak sa olej lepšie dostane kam má. Do každej dierky aplikujte 3-5 kvapiek a poriadne na striedačku upchajte jednu a druhú nosnú dierku a vdýchnite olej čo najhlbšie. Zostaňte chvíľu ležať aby sa dostal olej čo najhlbšie. Prípadne pomasírujte opäť okolie nosa a dutín. Ak si olej neviete nakvapkať sami, poproste niekoho iného nech vám pomôže.


Masáž samotnú nepodceňujte, pretože už ona samotná vie uvoľniť dutiny a zlepšiť dýchanie. Ako na to vám vysvetlí vo videu nižšie Dr. Mandell. Môžete ju robiť počas dňa a tiež budete prekvapení jej efektivitou.


Opakujte podľa potreby. Ak máte skutočne upchatý nos, možno to budete musieť zopakovať viacerokrát, kým sa dostane olej hlbšie do nosa. Na záver postupu dodávam, že tomuto oleju by sa mali vyhnúť tehotné ženy, a každý bezprostredne po výplachoch nosa a neti pot postupu.


Zaujímavosťou Nasya postupu je aj to, že sa dá využiť aj na iné zdravotné ťažkosti. Popísaná zmes vyššie (pre dospelých) môže byť účinná aj pri migréne a bolesti hlavy, nie len pri nádche. Iné zmesy olejov podľa ajurvédy, ako napr. Kumkumadi olej môže odstrániť pigmentové škrvny, alebo zjemniť vrásky, Bringhraj olej zasa môže zlepšiť zrak, pomôcť vlasom rásť alebo pomôcť so zmrznutým ramenom, Shadbindu olej zasa odstraňuje polypy v nose. Existuje veľká plejáda olejov, ktoré sa dajú takto aplikovať a vedia pomôcť s rôznymi stavmi. Odporúčam však nájsť na to špecialistu.


Hlbší pohľad na dóše

Aby sme povedali celú pravdu, tak Nasay postup bol prioritne vytvorený na vyvažovanie dóš, ktoré sme spomínali vyššie: prana vayu, sadhaka pitta a tarpaka kapha. Sú spojené s funkciou mozgu, pracujú oddelene ale sú navzájom prepojené ako všetko vo vesmíre.

 • Prána — je pohyb

 • Sadhaka — je transformácia

 • Tarpaka — ochranná výživaPrana Vayu — ak je v nerovnováhe, môže človek pociťovať úzkosť, nespavosť, neschopnosť koncentrácie a neurologické poruchy. Zahŕňa naše vnímanie, vnemy, pocity, myšlienky a emócie. Ak má myseľ nadmerný 'pohyb' (možno príliš myšlienok) je nestabilná.


Sadhaka pitta — správca poznania a porozumenia, pomáha spracovať, stráviť a transformovať emócie aby sa predišlo blokom. V prípade nerovnováhy nastávajú problémy so spracovaním emócií a rozlišovaním, môže sa prejaviť aj hnev, strach a pripútanosť.


Tarpaka kapha — vyživuje mozog, maže dutiny a sliznice nosa. Pomáha uchovávať spomienky, ale rovnako ich môže nechať 'kryštalizovať', čo zasa sťažuje presun myšlienok a ich transformáciu. Ak je táto dóša v nerovnováhe drží si negatívne myšlienky a spomienky, podporuje stagnáciu, čo vedie k prekrveniu a suchosti, či strate pamäti, smútku a emocionálnej nestabilite.


Samozrejme netreba zabúdať ani na iné overené postupy proti nádche, ako je naparovanie, zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, difúzovanie esenciálnych olejov, zvýšenie príjmu tekutín a vitamínov. Ja osobne mám veľmi dobrú skúsenosť aj s hydrolátmi, napríklad medovka, tymián thymol či saturejka podporujú imunitu, spravte si s nimi 3 týždňový protokol na podporu imunity, prípadne ich môžete brať preventívne a tým zlepšiť stav vašej imunity počas kritických období roka ako jeseň a zima. Okrem toho ak sa pridá k nádche aj zápal hrdla, saturejka alebo tymián thymol sú veľmi efektívne hydroláty, liečia zápal ale aj tlmia bolesť. Stačí nimi kloktať alebo striekať priamo do hrdla a zápalu sa zbavíte kľudne behom jediného dňa (ak ho podchytíte včas). Treba však kloktať aspoň 5x denne.


Na záver ešte jedna rada, ľahnite si! Nechoďte hore-dole, nepracujte, odpočívajte. Telo vám dáva signál aby ste aspoň na malý moment vypli a tým, že budete chvíľu odpočívať dáte mu potrebný čas aj energetické zdroje na rekonvalescenciu.


Miesto 7-14 dní, ktoré sú väčšinou potrebné na vyzdravenie možno budete potrebovať len 3 či 4, dokonca mám skúsenosti, že aj menej ak olej nasadíte ihneď pri prvom pocite, že na vás "niečo lezie"._ Zdroje:

Tella A. Preliminary studies on nasal decongestant activity from the seed of the shea butter tree, Butyrospermum parkii. Br J Clin Pharmacol. 1979;7(5):495-497. doi:10.1111/j.1365-2125.1979.tb00992.x https://www.nytimes.com/2006/03/14/health/nasal-sprays-can-bring-on-vicious-cycle.html https://chitchaaatchai.com/wellness/ayurveda/nasya-decongest-lubricate-nose-ayurveda/ https://www.ayurtimes.com/nasya-oils-in-ayurveda-their-specific-indications-uses-benefits/
Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka

429 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page