top of page

Arómoterapia v kancelárii či na pracovisku? To je viac ako dobrý nápad!Dá sa pomocou aromaterapie zmierniť stres na pracovisku, zmierniť únava, podporiť kreativita alebo dokonca zredukovať chyby v pracovnom procese? Áno, toto všetko aromaterapia dokáže, a nie sú to len výmysly, informácie, ktoré sa dozviete v článku sú rokmi overená prax, či dokonca štúdiami preukázaný efekt. Poďme sa spolu pozrieť na výhody, ktoré vám vie ponúknuť takéto použitie.

Priemerný človek za celý svoj život strávi v práci 90,000 hodín (1). To je skutočne veľa času. Uvedomujú si to ako firmy, tak developeri a snažia sa častokrát implementovať veľmi zaujímavé a kreatívne riešenia pracovných priestorov. Dnešné moderné kancelárie ponúkajú oproti minulosti obrovský komfort, sú plné smart-riešení, majú sprchy, miesto pre bicykle, rôzne herné zóny, skleníky, telefónne búdky, telocvične. Kladie sa dôraz na osvetlenie, akustiku, tepelný komfort, vzduchotechniku, či podporu kreativity a produktivity. A čo vôňa? Aromaterapia nie je nástroj, ktorý by človek použil ako prvý pri podpore komfortu zamestnancov, ale možno by mal.

Náš čuchový zmysel zatiaľ 'využívajú' len veľké firmy, ktoré majú už svoju 'brandovú vôňu'. Nájdete ju väčšinou vo veľkých hoteloch, nákupných centrách, módnych značkách, či v predajniach luxusných aút. Ale tie ju využívajú na podporu predaja a budovania značky, to je však iná téma, ktorej sa budeme venovať v inom, samostatnom článku. Aromaterapia nie je nástroj, ktorý by človek použil ako prvý na podporu komfortu svojich zamestnancov, ale možno by mal. Prečo? Ukážeme si to na výsledkoch zopár štúdií.

Japonská firma Shimizu, jedna z najväčších konštrukčných firiem v krajine, vyskúšala aromaterapiu v praxi pre svojich zamestnancov. Aj sa podelila so svetom o výsledkoch tohto pokusu, ktorý robili v spolupráci s firmou Takasago (výrobca vôní). Táto firma použila niekoľko zmesí, v závislosti od toho, aké profesie sa v budove nachádzajú. Tak napríklad pre profesie spojené s používaním počítača a písaním, klesla chybovosť o 20% v prípade použitia levanduľovej vône, o 33% v prípade použitia jazmínu a dokonca o neuveriteľných 54% v prípade, ak bola použitá citrónová voňa. (2) To sú nezanedbateľné rozdiely.


Až o 50% môže citrónová vôňa zredukovať chyby v práci spojených s využitím výpočtovej techniky.

Jedna taiwanská nemocnica vyskúšala aromaterapiu na sestričkách. Jednej skupine sestier pripli na oblečenie 3% levanduľový olej v malej nádobke, iná skupina dostala nádobku bez levanduľového oleja. Ukazázalo sa, že levanduľová skupina sestier vykazovala o polovicu menej stresových symptómov (3). No a keď už sme pri tej levanduľovej vôni. Iná nemocnica v Austrálii chcela stres svojich zamestnancov zredukovať umiestnením aromalampy v priestoroch pre zamestnancov, pričom do aromalapy umiestnili levanduľový esenciálny olej. Takto fungovali po dobu 3 mesiacov, po tomto období rozdali dotazník svojim zamestnancom, kde sa mali vyjadriť k určitým stresovým aspektom.


Až 85% zamestnancov sa vyjadrilo pozitívne ohľadom vplyvu levanduľového oleja na stres v práci (4).

Práca učiteľov na základných školách určite patrí k tým stresujúcejším povolaniam. V jednej taiwanskej škole chceli uľaviť stresovým symptómom pomocou inhalácie bergamotového esenciálne oleja. Ako to dopadlo? V skratke, rozdelili učiteľov do troch skupín podľa toho, ako sú vystresovaní, pričom merali funkcie tlak krvi, srdcový tep a variabilitu srdcového rytmu 5 minút pred a 5 minút po aplikácii výparov bergamotu. Podľa nameraných parametrov prišlo k signifikantnému poklesu krvného tlaku, poklesu tepu a zvýšeniu variability srdcového rytmu (čo je dobrý ukazovateľ). Zaujímavosťou je aj fakt, že učitelia, ktorí boli zaradení v skupine s najväčším stresom, tí vykazovali najväčšie zlepšenie ukazovateľov (5).

7 esenciálnych olejov vhodných do kancelárie


  • Levanduľa - ako ukázali štúdie spomenuté vyššie, levanduľový esenciálny olej sa hodí keď chcete upokojiť, dostať po kontrolu stres a emócie, zmierniť napätie, či depresiu. Dokonca môže pôsobiť proti bolestiam hlavy, či migréne.

  • Bergamot - môžete ho využiť vždy keď potrebujete pozdvihnúť, či vylepšiť náladu, alebo potrebujete upokojiť atmosféru. Tiež pôsobí antidepresívne.

  • Citrón - zlepšuje náladu, napomáha koncentrácii a sústredeniu. Obdobne budú fungovať aj iné citrusy ako pomaranč, grapefruit alebo mandarínka.

  • Mäta - výborná pri činnosti ako napríklad brainstorming. Pôsobí posilňujúco a povzbudzujúce pre myseľ. Napomáha koncetrácii a stimuluje jasné myslenie.

  • Jazmín - má podobné účinky ako levanduľa, pôsobí vynikajúco proti depresii. Pozor, vôňa jazmínu je prenikavá, už jediná kvapka môže byť viac ako dosť na menšiu kanceláriu.

  • Rozmarín - je vynikajúcim stimulátorom pamäte a jeho účinky boli už v niekoľkých štúdiách preukázané (6). Pomôže taktiež pri vyčerpaní a duševnej únave. Samozrejme existujú desiatky esenciálnych olejov, ktoré je možné využiť v kancelárii, či pracovisku vo svoj prospech. Esenciálne oleje je možné využiť aj kozmeticky alebo pri zdravotných problémoch, ale to je kapitola sama o sebe.

Ako na to?

V prípade malej kancelárie, alebo niekoľkých miestností sa ponúka jednoduchá alternatíva v podobe aroma lámp, či ultrazvukových difuzérov, ktoré odparujú vodu a aj esenciálny olej za studena, neprichádza k ohriatiu, čo je preferovaný typ rozptýlenia, pretože niektoré zložky olejov sa rozkladajú už pri relatívne nízkych teplotách.


Stačí teda takéto zariadenia zakúpiť, nakvapkať esenciálny olej a užívať si výhody ako je aromaterapia, zvlhčený vzduch či dokonca elimináciu baktérií a iných patogénov vo vzduchu. Nezabúdajte pri tom na správne používanie aromaterapie, to znamená po inhalácii 30-60 minút vyvetrať a dať si prestávku 30-60 minút. Potom môžete proces zopakovať. Takéto použitie je omnoho efektívnejšie, ako keby ste sedeli napríklad v levanduľovom opare celý deň. Platí menej je viac.

Pri väčších firmách je to trošku zložitejšie. Existujú aj priemyselné difuzéry alebo inak povedané difuzéri s väčším výkonom. Takéto zariadenia sa buď napájajú na vzduchotechniku, alebo sa umiestňujú priamo do priestorov. Pochopiteľne sú to drahšie zariadenia, pretože musia znášať väčšie nároky na výkon a výdrž, ale prinášajú aj zaujímavé pokročilé funkcie ako reguláciu množstva vypustenej vône, v ktorých hodinách majú ísť, či ktoré dni majú pracovať. Vedia odparovať syntetické vône, ale aj esenciálne oleje.


Zatiaľ sa však objavujú najviac v obchodoch, sieťach hotelov, v predajniach luxusných aút, či v celých nákupných centrách. Tu však majú za úlohu ovplyvniť nákupné správanie a skôr budovať vnímanie značky, a nejde o skutočnú 'terapiu'. O tom vám však napíšeme v inom článku. Pokiaľ by ste mali záujem vytvoriť vôňu alebo zaviesť aromaterapiu vo vašej firme, neváhajte sa na nás obrátiť.

Je niečo, na čo si dať pozor?

Existujú určité riziká ak sa chystáte zaviesť aromaterapiu v kancelárii, alebo vo firme. Je potrebné, aby o tom vedeli všetci zamestnanci dopredu, že sa niečo také chystá, akou formou sa to bude diať a kedy. Bolo by fajn nechať zamestnancov ovoňať aké vône sa budú využívať a možnosť vyjadriť sa, či im vôňa vadí alebo nevadí. Vo väčších priestoroch alebo firmách, ktoré majú viac miestností, kancelárií, chodieb, či spoločných priestorv stojí za úvahu, či využiť aromaterapiu len pre spoločné priestory a nechať kancelárie bez vône, ak by to niektorým zamestnancom vadilo. Aj dobrý úmysel nemusí mať v konečnom dôsledku pozitívny efekt, pokiaľ to bude niektorým (alebo dokonca väčšine) zamestnancom vadiť, a tak im práca zrazu prestane 'voňať'. Zdroje: [1 - https://www.theguardian.com/small-business-network/2014/jan/23/productivity-office-design] [2 - https://www.onlynature.co.uk/dept/aromatherapy-the-workplace_d01129.htm] [3 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24238073] [4 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11111496] [5 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21584196] [6 - Jimbo D, Kimura Y, Taniguchi M et al 2009 Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease. Psychogeriatrics 9:173-179] Informácie o zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú súborom informácií voľne prístupných z odbornej literatúry, alebo na internete z domácich, či zahraničných informačných zdrojov a nemajú úmysel diagnostikovať alebo liečiť žiadny zdravotný stav. Tieto informácie neslúžia ako náhrada za lekárske poradenstvo u odborného lekára. Žiadna časť tohto článku ani článok samotný sa nesmie reprodukovať bez výslovného súhlasu autora © Marián Hrčka

7 views

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page